Začínáme s WordPressem – Vysvětlení pojmů

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Vítejte u mého nového seriálu, ve kterém Vás budu postupně seznamovat s redakčním systémem WordPress, který sám používám pro tvorbu webových stránek. Při mé práci jsem často narazil na to, že všude na internetu je spousta návodů na konkrétní úpravy hotového webu, ale už opravdu málo návodů pro ty, kteří zatím s WordPressem nemají zkušenosti, a rádi by si sami a zdarma spravovali svoje internetové stránky.
Provedu Vás od prvního přihlášení, ukážu návody jak vytvářet nové příspěvky a stránky, zjistíme co jsou to pluginy a widgety, nebo si vytvoříme vlastní fotogalerii.

 

Co je to WordPress

wordpress_nahledNa úvod se řekneme něco o tom, co to vlastně ten WordPress je a jak zhruba funguje.
 
WordPress je tzv. redakční systém, neboli CMS (Content Management System, česky Systém pro správu obsahu).
Nejjednodušší bude rovnou uvést citaci:

Systém pro správu obsahu neboli Content Management System (CMS) je software, který umožňuje poměrně jednoduchou a rychlou správu obsahu internetových stránek.
Díky tomu přestává platit to, že se o internetové stránky musí starat osoba s rozsáhlými znalostmi programování. Při používání CMS tvoří obsah stránek editoři, kteří nemusí vědět vůbec nic o tom, jak se webové stránky vytváří. To samozřejmě velmi snižuje náklady na provoz webových stránek, ať už se jedná o osobní stránky, reklamní weby nebo rozsáhlé komunitní portály.
Zdroj: Wikipedia – Systém pro správu obsahu.

V praxi to znamená, že já jakožto tvůrce webových stránek nemusím pokaždé začínat od nuly a programovat vše od základů. Stačí nainstalovat WordPress a základní kostra webu je již hotová. To ušetří obrovské množství času, a hlavně finančních prostředků koncového zákazníka.
Takto nainstalovaný WordPress se pak dále upravuje, a začíná pravá tvorba Vašeho nového webu. Vytvoří se unikátní vzhled Vašich stránek, začne se přidávat obsah, vyberou se pluginy, které budete potřebovat a vše se nastaví tak, aby web správně fungoval.
 

Co je to šablona

Šablona je jedinečný vzhled Vaší webové stránky. Jednoduše se do WordPressu nainstaluje, a tím se na jedno kliknutí kompletně změní design celého webu.
Na internetu (převážně na zahraničních stránkách) se jich dá najít hodně zdarma. Nevýhodou pak ale je, že další tisíce lidí mohou mít stejný vzhled stránek jako Vy. Toto je vhodná varianta spíše pro osobní blogy. Pokud se bavíme o firemním webu, je nutné se odlišit a mít svůj originální design.
 
Některé stránky (anglicky), kde můžete stáhnout WordPress šablony zdarma:

 

Co je to doména

Doména, nebo správněji doménové jméno, je internetová adresa Vašich webových stránek. Je to unikátní název, pod kterým Vás lidé mohou na internetu najít.
Např. moje doména je jirifila.cz.
Seznam.cz, Google.com, Facebook.com – to vše jsou doménová jména, pod kterými vždy najdete konkrétní webovou stránku.

TIP: Na těchto stránkách si můžete ověřit, zda-li je vaše doména volná.

Ověřte si, zda je vaše doména volná
Ověřte si, zda je vaše doména volná

 

Co je to webhosting

Webhosting (nebo hosting) je vyhrazený prostor na serveru, kam nahráváte svoje internetové stránky.
Laicky řečeno, je to místo, kam nahrajete svůj web. Doména pak na toto místo na internetu bude směřovat, a toto spojení zajistí, že po zadaní Vaší domény se zobrazí právě Váš web.
Tento prostor na serveru získáte pronájmem od některého z poskytovatelů webhostingu. Těch je opravdu hodně, a jejich nabídka se liší jak parametry hostingu tak i cenou. Pro základní webové prezentace doporučuji tyto dva

 

Co je to plugin

Už víme, co je to WordPress. Po jeho nainstalování máme základní kostru našeho webu.
Každý majitel internetových stránek má ale trochu (nebo úplně) jiné požadavky, co by jeho web měl umět. Právě k tomu slouží pluginy. Ty si můžete představit jako malé podpůrné programy, které se do základního WordPressu doinstalují podle potřeby.
Máme plugin, který nám přidá fotogalerii. Plugin, který přidá na web kontaktní formulář. Plugin, který přidá tlačítka pro sdílení na sociálních sítích, atd.
Těchto pluginů je opravdu obrovské množství, a téměř na jakoukoliv funkci na webu si vzpomenete, nejspíše na ni najdete plugin. pluginy
Zde už ale nejsou všechny pluginy zdarma. Ty lepší a profesionálnější jsou placené, popřípadě mají základní funkce zdarma, rozšířené pak za poplatek. Ale i s pluginy zdarma se dá vystavět web, který bude splňovat všechny vaše požadavky.
 

Co je to widget a sidebar

Začnu obráceně, a nejprve vysvětlím, co je to sidebar.
Sidebar je označení pro postranní panel Vaší stránky. Do toho můžete například vložit menu, odkazy na jiné stránky, seznam nejčtenějších článků, nebo grafické reklamní bannery.
Stránky mohou mít (v závislosti na šabloně) žádný, jeden nebo dva sidebary.
 
Widget je pak právě jeden prvek, který se vloží nejčastěji do sidebaru. Máme widget pro menu, widget pro odkazy, atd.
Často má každý plugin i svůj vlastní widget. Např. plugin pro fotogalerii vám umožní vložit do postranního panelu widget s náhodnou fotkou.
 

Závěrem

To by bylo pro úvodní článek vše. S těmito pojmy se budeme během celého seriálu často setkávat, a je tedy dobré mít základní povědomí o tom co je co.
Vám děkuji, že jste článek dočetli až sem. Pokud jste někdy narazili na další pojem, který Vám nebyl jasný, klidně na se na něj zeptejte v komentářích pod článkem.
 

Začínáme s WordPressem – Vysvětlení pojmů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*