Terakotová armáda v Praze

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej


Jste-li milovníkem historie, světových památek, umění, válečniství, nebo čehokoliv podobného, možná jste již zaslechli, nebo dokonce navštívili výstavu Terakotové armády v Praze. Pokud ne, a tato památka by vás zajímala, čtěte dále.

Terakotová armáda je uskupení 8000 soch bojovníků, pocházejících z 3. století př.n.l., které si nechal vyrobit čínský císař Čchin a které jsou ozdobou jeho hrobky (na rozloze 46km2). Zajímavostí je, že každá (!) tato socha je naprosto unikátní – má svůj naprosto jedinečný obličej, jako by i po smrti císaře střežila skutečná armáda. Ne nadarmo je tato armáda nazývána osmým divem světa.

Sochy jsou vytvořeny ze speciální terakotové hlíny (odtud její název) a nejsou jedinou vzpomínkou císaře, kterou zde po sobě zanechal. Na čínské umění a architekturu měl za své vlády velký vliv. Po jeho sjednocení celé Číny to byl právě on, kdo nechal vystavět známou Velkou čínskou zeď tak, jak ji dnes známe. Nebo také zavedl v Číně první jednotnou měnu, písmo, jednotku hmotnosti, atd.
O samotných sochách asi nemá cenu více psát, např. na Wikipedii se o ní dočtete spoustu informací.

Jistě by vás ale mohlo zajímat něco o výstavě. Tu najdete ve dvou patrech nákupního centra Eden v Praze. Pokud jste přímo z Prahy nebo okolí, popřípadě se chystáte do Prahy na výlet, a tato památka Vás zajímá, doporučuji se tam zastavit.
Mě osobně ale samotná výstava trochu zklamala.. Určitě nepočítejte s celou armádou 8000 válečníků, tak jak je známe z fotek. V pasáži obchodního domu je vystaveno 15 soch, každá s popiskem, na kterém se dozvíte něco o životě „vystaveného“, jeho povolání, nebo o celé této památce. Ve výběru 15 soch naleznete například oštěpaře, lučištníky, generále, a i samotného císaře. Sochy jsou pochopitelně kopie.
Vstup do Edenu je samozřejmě zdarma, ale osobně bych raději zaplatil vstupné např. 200KČ do nějakého velkého sálu, kde by byl počet vystavených soch mnohem větší, a také by to celé působilo více věrohodněji a po výzdobě sálu rozhodně tématičtěji. Přeci jenom, když před vstupem do Tesca stojí jedna socha pod eskalátory, a kolem jezdí rodiny s nákupním košíkem, nepůsobí to příliš jako výstava osmého divu světa…

Rozhodnete-li se pro navštívení této „výstavy“, máte na to čas už jen do 13.listopadu, poté se Terakotová armáda stěhuje dál po světě.

Fotky z výstavy Terakotové armády v NC Eden:

Terakotová armáda v Praze

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*