Studenti (nejsou) na mizině?

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Doby, kdy bylo synonymem pro člověka, který měl hluboko do kapsy, jsou již snad pryč. Faktem ovšem zůstává, že po ekonomické stránce není studentský a absolventský život nijak lehký a řada studentů a čerstvých absolventů šetří takřka, kde se dá. Ostatně statistiky hovoří jasnou řečí: po dokončení univerzity se v dluzích ocitne přibližně 63 000 studentů, přičemž již během studií si bere 4 % studentů půjčku nebo úvěr od banky.
 
 

Tipy a triky na to, jak šetřit

 
Šetřit samozřejmě neznamená pouze žít o chlebu a vodě, vyhýbat se dopravním prostředkům a chodit v oblečení po starších sourozencích. Šetřit je možné i elegantně a „nenápadně“, tak aby Vás okolí nemuselo považovat za nuzného asketu, a Vy si mohli zachovat kvalitní životní standard bez drsnějších kompromisů. Jak tedy na to?
Zde je několik tipů:
 
Zaprvé, pořiďte si studentskou kartu. Jakkoliv se tato rada může zdát banální, ve skutečnosti pořízení studentské karty může vést k úsporám v řádech desítek tisíc ročně. Ostatně, počítejte s námi – městská hromadná doprava, zlevněné vstupné na kulturní a společenské akce, slevy v obchodech a restauracích apod. Navzdory (v některých případech) vstupní investici se Vám pořízení předmětné studentské karty zcela jistě vrátí.
 
Tipem číslo dva je efektivizace výdajů, aneb proč utrácet více než je nezbytně nutné. Zajímavou alternativou jsou v tomto ohledu slevové portály, které v posledních letech zaznamenávají doslova boom. Příkladem budiž např. slevový portál Vouchercloud, který dokonce studentům věnoval celou jednu slevovou sekci.
 
Třetím zajímavým tipem na to, jak šetřit efektivně je nákup i prodej použitých knih. Kvalita knihy zůstává zpravidla zachována, pokud tedy zrovna nepořizujete „salátové“ vydání, avšak kniha bývá za zlomek ceny, za jakou byste pořídili novou. Obdobně pak platí, že použité knihy a učebnice můžete po jejich přečtení či použití poslat do oběhu dále a své investované peníze si tak de facto opět „vzít zpět“.
 

Podtrženo sečteno

 
Způsobů, jak šetřit a nebýt přitom považován za asociálního tvora je hned několik. Jejich spojovatelem je přitom v obecné rovině vyrovnanost příjmové a výdajové stránky, resp. jejich optimalizace. Jste-li student nebo absolvent, neutrácejte více, než je nezbytně nutné; stačí být pouze finančně efektivní!
 
Infografika - výdaje studentů
Zdroj: Vouchercloud

Studenti (nejsou) na mizině?

2 komentáře: „Studenti (nejsou) na mizině?

  1. Studenti to lehké nemají a když si to tak vezmeme, nemají peníze vlastně na nic. Když se dělal průzkum naší společnosti, mnoho studentů uvedlo, že si audioknihu osobního rozvoje ani koupit nemohou, protože je to už něco navíc, na co nemají, i když by si ji rádi poslechli. Je to docela smutné.

  2. Neviem či chodenie na študentské akcie je zrovna spôsob ako ušetriť. Skôr by som povedal, že opačne 😀 Ja si pamätám, že keď som šiel aj na obyčajnú zábavu do študentského mestečka v BA, tak euráče lietali hore dole. Samozrejme, sú spôsoby ako ušetriť a zabaviť sa, no niekedy to marginálne hraničí so sockovaním. Čiže v tomto prípade by som skôr bol za to, že bod 3 by mal znieť „Nechodievajte na akcie“ 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*