Prchám od České Spořitelny

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Jelikož teď pracuji v Praze, vždy, když přijíždím po D1, uchvacují mě paláce za miliardy, kterými Vás Praha vítá. Jsou to sídla velkých firem, často různých bankovních společností. Člověk když to vidí, hned ho musí napadnout, kde na to ty firmy berou peníze.. Pak se stačí podívat na pohyby financí na Vašem účtu, a je úplně jasné, odkud tyto peníze jsou. Tím narážím například na tolik omývané nesmyslné bankovní poplatky.

Pro představu zde uvedu některé pohyby na mém účtu u České Spořitelny

Začnu asi tím nejabsurdnějším poplatkem, jaký kdy kdo mohl vymyslet. Za příchozí a odchozí platby z jiné banky se mi z účtu strhlo 24KČ (12x po 2KČ). Proboha, přece nebudu platit i za to, že mi někdo jiný posílá peníze!
Docela mě udivuje, že tento poplatek ještě nezmizel ze světa.

Teoreticky, kdybych měl na začátku měsíce na účtu 0KČ, a 1000 lidí by mi poslalo po jedné koruně (+1000KČ na můj účet), banka by mi za to strhla 1000x poplatek 2KČ.
Samozřejmě, ČS ještě ráda naúčtuje dvoukorunový poplatek i těm lidem, co mi poslali 1KČ. To je dalších 1000x 2KČ pro ně.
Zatímco moje konto se tedy dostalo z nuly na -1000KČ, banka vydělala na poplatcích 4000KČ…
Ano, je to teoretický příklad, ale ukazuje na jakém principu jsou bankovní poplatky postaveny…

Můj další poplatek je za trvalé příkazy. Těch mám nastavených 6 každý měsíc (splátka, pojistky, spoření, apod.). Za každý trvalý příkaz je mi účtováno 5KČ. Tedy dalších 30KČ měsíčně do prasátka banky, za nic nedělání.

9,5KČ mi „spořka“ každý měsíc strhne za poštovné, tedy za to, že mi zašlou informaci o tom, kolik jsem jim vydělal. Ano, uznávám, dá se to zrušit, a nechat si výpisy zasílat na mail, ale i tak je to pro mě další poplatek.

No a to nejlepší na závěr, za vedení Osobního účtu v pásmu Standard II mi každý měsíc odečtou 69KČ. A za to že to vlastně je? Za to, že jim svěřuji své finance? A já myslel, že už to je samo o sobě pro banku odměna, ale asi není. Co že vlastně znamená ten Standard II? Na stránkách spořitelny jsem se dočetl, že do této kategorie spadá každý, kdo má ke svému účtu přiřazeny 2-3 služby. Moje 2 služby jsou SERVIS24 – tedy internetové bankovnictví, a tzv. „Zůstatkové SMS zdarma“. Ano, za SMS zdarma, jak to mají oficiálně pojmenované a za to, že neobtěžuji dámy na pobočkách, ale bankovnictví si řeším z pohodlí domova přes internet platím měsíčně 69KČ. Smutné.

Tomu říkám šikovné spoření

Další probouzející facku jsem obdržel hned po novém roce. U ČS mám více produktů, než jenom osobní účet. Mimo jiné jsem si u nich uzavřel i tzv. „šikovné spoření“. Měsíčně tam pomocí trvalého příkazu přesunuji z účtu 300KČ. Není to moc, ale řekl jsem si, že se ty peníze budou třeba někdy hodit, a 300 měsíčně mě nezabije. Kdybych si ty peníze schoval doma pod polštářem, tak by se mi neúročili, takže je dám na spoření, ať mi skáčou úroky…
Každý měsíc mi díky úrokům přibyde na tomto spořícím účtu necelé 3KČ. Po novém roce mi samozřejmě nezapoměli poslat roční výpis, který zasílají jaksi automaticky, a strhli si za něj opět 9,5KČ. Přes tři měsíce úročení jsem teda zaplatil za obálku. To jsem si ty peníze opravdu mohl nechat rovnou doma pod polštářem, a nemusel jsem nikoho obtěžovat, aby olizoval obálku, když tu chuť všichni tak moc nesnášíme 🙂

Konečně taky banka něco dává mě

Ovšem pozor, abych jenom nekřivdil, od banky i něco dostávám… Každý měsíc, pravidelně, již několik let. Ani nevím proč, možná odměna za moji loajalitu /rozuměj hloupost/ mi je pravidelně připisován kreditní úrok, který činí 0,03KČ. No není to hezké, když mě banka každý rok obdaruje částkou 36 haléřů? 🙂

A dost!

Rozhodl jsem se, že už dál nebudu podporovat organizaci, která vydělává na penězích druhých, láká je dál na další svoje „bezkonkurenční produkty“ a přitom nenápadně, korunu po korunce (doslova) okrádá lidi.
Jenom pro zajímavost, z mého řekněme průměrného účtu má ČS měsíční zisk na poplatcích přes 100KČ. A sami se na svém webu pyšní tím, že v ČR mají 5,3 miliónu klientů…
Bohužel, kvůli jedné půjčce se od České Spořitelny nemohu definitivně odvázat, ale pomalu začínám se svými financemi přecházet k ZUNO Bank (zmíním v jednom z příštích článků).

Vám ostatním doporučuji, zbavte se typické české vlastnosti, že tak jak je to doteď je to správné, a ze všeho nového máme strach. Porozhlédněte se po konkurenci. ZUNO, FIO, mBank – to jsou například banky bez nesmyslných poplatků.

Prchám od České Spořitelny

5 komentářů: „Prchám od České Spořitelny

  1. POPLATEK za vedení Osobního účtu v pásmu Standard II je dle mého názoru PODVOD na klientech banky napsal:

    POPLATEK za vedení Osobního účtu v pásmu Standard II je dle mého názoru PODVOD na klientech banky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*