Nejhorší zákazník je ten, který neví co chce

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Možná, že se s tím někteří z vás také setkáváte. Na někoho nejhorší zákazník v životě teprve čeká. A někdo jím třeba je, a ani si to neuvědomuje. Já mám na nejhorší druh zákazníků v poslední době obzvláště štěstí, tedy přesněji řečeno smůlu, proto jsem se rozhodl napsat tento článek.

Jak jsem uvedl již v nadpise, za nejhoršího zákazníka považuji takového, který vlastně ani sám neví, co chce. Ten pak svojí nerozhodností dokáže pěkně znepříjemnit život.

Pojďme k věci. Jak tedy vypadá nejhorší zákazník v mém případě?

Trochu si přivydělávám tvorbou levných webových stránek, často založených na redakčním systému WordPress. Nic složitého, nic extra, ale spousta lidí si nedokáže ani tohle udělat. Navíc tomu uzpůsobuji i koncové ceny. WordPress šablony si vytvářím sám, abych uspokojil požadavky zákazníka na vzhled.

Právě nedávno jsem se po několikáté setkal s tím, že zákazník mi předložil grafický návrh, jak si přeje, aby zhruba jeho stránka vypadala. Já jsem podle tohoto návrhu vytvořil téměř identickou kopii WP šablony, a dal ji ke schválení. Zákazník je se vzhledem spokojený, vychvaluje si ho, a v tomto případě se ještě jeví, jako zákazník ideální. Změna však nastane v době, kdy si myslíte, že už máte hotovo.

Vysněný klient si vzpomene, že to pozadí by chtěl nakonec jiné, že ta hlavička stránky (která je přesně podle jeho návrhu) vlastně není hezká a chtěl by ji udělat úplně jinak, nebo v nejhorším případě, že si rozmyslel celou koncepci a rozvržení stránek, a nyní by ji chtěl předělat.

Vám pak často nezbývá nic jiného, než jeho přání uspokojovat tak dlouho, dokud nebude 100% spokojen. Namísto toho, aby vám tento projekt zabral čas T, vám zabere čas 3*T. Za stejnou cenu…
Samozřejmě, můžete si říct o zvýšení ceny, ovšem riskujete, že s tím nebude osoba souhlasit, a koledujete si tak o nespokojeného zákazníka a negativní reklamu.

Dá se to přirovnat k tomu, že přijdete do obchodu a poprosíte prodavačku, aby vám nakrájela 30dkg kuřecí šunky. Poté, co to splní, ji požádáte, aby balíček rozbalila, že vám bude stačit 20dkg. Poté, co i tento úkol splní si vzpomenete, že vlastně nechcete šunku, ale uzené. Také vám pravděpodobně vyhoví – ze strachu o práci. Jinak by vám asi něco pěkného řekla.

Je na každém z nás, jak daleko si nastaví hranici „náš zákazník, náš pán“. Osobně jsem zatím vždy požadavkům vyhověl, i když to pro mě představuje nepříjemné plýtvání mým časem. Samozřejmě, dolaďování hotového webu a finální úpravy jsou jedna věc, ale co je moc, to je moc…

A co vy, máte také podobné zkušenosti? Nebo jste to naopak VY, a tyto postupy schvalujete?
Meme Face

Nejhorší zákazník je ten, který neví co chce

2 komentáře: „Nejhorší zákazník je ten, který neví co chce

 1. Tak pokud byla dohoda na začátku jasná – design a layout webu dodán zákazníkem a finální podoba nakódovaný šablony je identická, pak může klient těžko očekávat změny zdarma. Ani bych to neposílal ke schválení, jelikož to zjevně splňuje očekávání = rovnou vystavit fakturu.

  A pokud chcete rozvoj, něco jinak – měl jste si to rozmyslet včas před dohodou finální podoby webu. Nic není ztraceno, mohu Vám však i nyní vyjít vstříc, ale rozhodně ne zadarmo…

  Btw, rozsah prací je potřeba domlouvat předem, podmínky dát transparentní. Pokud toto klient nepochopí, okamžitě se jej zbavit. Jinak se na Vaše nohy budou nabalovat těžký železný koule, který jednou stáhnout dolů tak, že už nebude šance vzít zajímavější zakázky od rozumnějších klientů.

  1. Zdravím Stando. Děkuji za hodnotný komentář.
   Popravdě s vaším názorem na 100% souhlasím, a uvědomuji si, že sebou v tomto ohledu nechávám zbytečně a zdarma manipulovat. Od napsání tohoto článku nad tím pořád přemýšlím.

   Na druhou stranu se opravdu obávám negativní reklamy (přeci jenom, jsem teprve na začátku mého podnikání), a zrovna vzpomínaný klient v článku pro mě měl druhou zakázku, a chystá třetí.

   Ale jak píšete v posledním odstavci, stane-li se mi to příště, budu muset dát požadavek na zvýšení ceny (doplacení), a buďto bude souhlasit, nebo ne. Jinak budu neustále zbytečně ztrácet svůj čas, který mohu využít úplně jinak…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*