Loenardo da Vinci a Templáři ve Zbirohu

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Loenardo da Vinci - autoportrét Dnes jsem byl s kamarády na tolik očekávaném výletě do Zbiroha (cca 60km od Prahy, směr Plzeň), kde je v těchto dnech velice vzácná výstava unikátních historických artefaktů řádu Templářů převezených z italských muzeí, a originální autoportrét Leonarda da Vinci (rovněž z Itálie). Nedávno jsme zahlédli reklamu na tuto výstavu někde v novinách, a rozhodli jsme se, že si to nemůžeme nechat ujít.

Asi ani nemá cenu chodit kolem horké kaše… Z výletu, na který nás nalákali reklamní texty (viz odstavec nahoře) jsem spíše zklamaný. Byl jsem celý natěšený, kolik že těch artefaktů tam uvidím, a jaké neudělám hezké fotky. Omyl.

S fotkama jsem se mohl rovnou rozloučit, v celém zámku platil přísný zákaz focení. První zklamání. A ohledně unikátních historických artefaktů – ve 4 malinkatých místnostech (přičemž v každé byly 3, 4 nebo 5 poloprázdných výloh) toho opravdu moc k vidění nebylo.

Občas nějaký kámen, který je údajně odlomek z nějakého templářského chrámu, spousta zrezivělých pozůstatků hrotů šípů a koňských podkov (podkovy a šípy tvořily přes polovinu celé expozice) a dvě figuríny v replikách templářské zbroje. Pardon, byly tam tři, na tu jednu bych samým otrávením málem zapoměl. Pro doplnění prázdných míst se na výstavě dále nacházelo pár historických spisů, templářské pečeti, krásný meč, a asi jediná věc, která mě zaujala – Longinovo kopí (nebo také Kopí Osudu). Ovšem jejich novodobé repliky. Tolik k unikátním historickým artefaktům.

A o čem to tedy bylo?

Co tam je/není k vidění už víte.
Samotná prohlídka pak probíhala tak, že nám pan průvodce na začátku oznámil, že to musíme i s výkladem stihnout do hodiny, takže jsme se ani u ničeho moc nemohli zdržovat. Během naší cesty skrze 4 malé místnosti jsme postupně obdrželi rychlý výklad ke každé výloze, a dále nám průvodce odvykládal veřejně známé informace o Templářích. Tedy vše, co si každý přečte na Wikipedii nebo shlédne v dokumentu. Kdo to byl, co to je Křižácká výprava, jak dopadli, co měli na sobě apod. Žádné detaily, měli jsme na to přeci jenom hodinu.

Leonardo da Vinci na závěr

Poslední, pátá místnost, byla konečně zasvěcena originálnímu autoportrétu da Vinci-ho.
Nahnali do této místnosti celou naší skupinku, asi 30ti člennou, opět proběhl výklad, ve kterém jsme se dozvěděli že to vlastně možná ani není autoportrét, a možná to ani není da Vinci. Pak jsme měli ještě asi 2-3 minuty, aby jsme si všichni obraz prohlédli, a už jsme museli místnost rychle opustit.

Ponaučení

Pokud se na tuto výstavu někdo z vás chystá, zvažte, zda-li to stojí za to. Pojedete-li např. z Prahy, jako já, zabijete tím přes půl dne, utratíte 290KČ za vstupné (za 1 dospělého), další náklady samozřejmě na cestu, čeká vás hodinový výklad o běžně dostupných informacích, a stejně ani nebudete mít fotku jako důkaz, až budete někomu tvrdit, že jste viděli autoportrét mistra 🙂

Loenardo da Vinci a Templáři ve Zbirohu

1 komentář: „Loenardo da Vinci a Templáři ve Zbirohu

  1. Zbiroh napsal:

    Dobry den,
    My jsme na zamku Zbiroh absolvovali prohlidku s pani pruvodkyni- jmen zel nevim, ale pristehovala se sem z Prahy. Vyklad byl obsahly a pani pruvodkyne velice ochotne odpovidala na nase vsetecne otazky- ani moc nepospichala. Bohuzel se na zamku konala nejak akce Templaru a dalsich a tak jsme nektere expozice nevideli. Leonarda ale ano. Ani kapli ne:(Takze u nas spokojenost- cenu vstupu si nejak nepamatuji, ale myslim, ze 290 to nebylo- druhou veci je hotel na tomto zamku oznaceni 4 nebo 5 hvezdickami….. Musim rici, ze ten nase ocekavani vubec nesplnil a ani restaurace nebyla nic moc. V restauraci nas prekvapilo jedno zakouti- u rezervovaneho stolu hned v prvni mistnosti krcmy, na parapetu okna mel pry pan vedouci ruzna sva lejstra- no, myslim, ze to by zaslouzilo vlastni prostory.Kdyz jsme se k tomu to oknu priblizili-zle se na nas cisnik v dobovem uboru oboril.To je ve zkratce vse- myslim, ze vylet na Zbiroh stoji za to- bez hotelu ale:( jako hotel a kuchyni vrele doporucujeme Volary- i pivo se tam vari:))) zrekonstruovany hozel v majetku mesta jmenem Bobík:)) vse dobre vcetne ceny HP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*