Battlefield 3 Open Beta – proč tak složitě

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej


O tom, že Battlefield 3 je pro spoustu lidí nejočekávanější hrou roku, není pochyb. Díky dokonalým trailerům, kterými nás EA v posledních měsících zásobuje, od této hry můžeme čekat opravdu hodně. Pro nás všechny, kteří se již vydání hry nemůžeme dočkat (28.10.) byla včera uvolněna veřejně přístupná beta verze hry. Samozřejmě, že jsem na nic nečekal, a okamžitě začal stahovat, abych si sám otestoval, jestli mi hra za koupi stojí, a jak ji bude zvládat moje sestava.

Již samotné stažení a zprovoznění bety byl jeden velký problém

Pro stažení bety potřebujete mít program Origin (nově pojmenovaný EA Download Manager). Máte-li stažený a nainstalovaný Origin (je to podobné jako Steam), můžete si na ‚origin store‘ vyhledat Battlefield 3 Open Beta, a pomocí tohoto programu již začnete stahovat hru. Verze pro PC má 3,9GB, ale stahování šlo poměrně rychle. Poté, co stáhnete hru a budete se pokoušet o její první spuštění, jediné, co se stane je, že se Vám otevře okno prohlížeče se stránkou Battlelog. Zde se opět musíte zaregistrovat. Battlelog je služba, kde vidíte seznam multiplayerových serverů pro BF3, svoje statistiky, svoji herní historii, atd. Aby jste se ale pomocí Battlelogu mohli připojovat na servery (jinak to zatím nejde), musíte si ještě stáhnout jeden plugin a nainstalovat ho do Vašeho prohlížeče. Tento proces je bohužel stejný při každém spuštění hry.. Máte otevřený Origin, kliknete na ‚Play‘ u BF3, program Vám spustí internetový prohlížeč a otevře Battlelog, kde si teprve vyberete nějaký server a poté můžete začít hrát.

Battlelog je fajn, ale má to háček

Na Battlelogu můžete sledovat svůj růst a svoje statistiky, můžete sledovat statistiky kamarádů, připojovat se přes tuto stránku na herní servery, zkoumat, jaké zbraně se Vám brzy odemčou, atd. Všechno hezky pohromadě, tak jak to má být, a navíc ve slušivém kabátku.
Moje statistiky na Battlelogu
Nemůžu si pomoct, ale já tu vidím problémy. Jednak je to spouštění jiných aplikací, než je hra samotná, nutnost mít otevřený internetový prohlížeč, delší doba při startu hry (já chci teď hned hrát – já se nechci dívat na moje statistiky!) ale především fakt, že na herní server se nepřipojíte jinak, než z webové služby Battlelog. To znamená, že budete-li hrát na nějakém serveru, kde Vás to z nějakých důvodů přestane bavit, musíte kompletně vypnout hru, na internetu si najít jiný, vyhovující server, a poté znovu spouštět hru, což proces, kdy chcete opustit jeden server a připojit se na jiný mnohonásobně prodlouží. Chápete tu logiku? Já si chci zahrát jenom jinou mapu, proč kvůli tomu musím vypínat celou hru? Podle mě prostě nesmysl…

Konečně něco málo ke hře

Na závěr samozřejmě musím také napsat něco o hře samotné, ale to vezmu opravdu jenom stručně, protože takových článků je všude spousty, je to zatím jenom Beta verze, a navíc, jenom psaní o tzv. třídách ve hře by zabralo místa na celý článek.
Přiznám se, že na hru jsem se opravdu těšil, ale po včerejším prvním spuštění bety jsem byl hodně zklamaný. Dokonce jsem prohlašoval, že zruším moji předobjednávku a zůstanu u Bad Company 2. Dnes jsem si ale betu znovu zapnul, a musím říct, že se mi opravdu dostala pod kůži. Včera mě to nikterak nenadchlo, a možná jsem od toho čekal opravdu filmový zážitek, který se na poprvé nedostavil, ale po dnešku je vše jinak. Hru jsem si již pořádně „ošahal“, vyzkoušel si více zbraní, a seznámil se s mapou. Ve zkratce vše ve hře je prostě dokonalé (pominu-li chyby spojené s tím, že to není finální verze hry). Dokonalé jsou například pohyby postav, které jsou opravdu reálné, a troufám si tvrdit, že v žádné dosavadní hře jsem se s takovou reálností pohybu nesetkal. Velice dobře vypadá mini-animace, když třeba za běhu přeskakujete nějakou zídku. To byl pro mě ze začátku trochu nezvyk, ale pak jsem tyto pohyby přímo vyhledával. Když jsem zmínil pohyby, novinkou, kterou uvítají asi hlavně snipeři je možnost zalehnutí a plazení se. DICE si také dalo velice záležet na zvukové stránce hry, díky které si opravdu připadáte, jako kdyby jste sami pobíhali na bojišti. Jakmile vystrčíte hlavu z úkrytu, slyšíte každou kulku, která okolo Vás prosviští, a např. zvuky Vaší chůze se opravdu inteligentně mění v závislosti na tom, jestli se pohybujete v úzké chodbě, nebo v parku. O grafické stránce snad ani nemusím psát, je to prostě nádherné. Vše je dokonale sladěné, a hra má opravdu výbornou atmosféru. Po dnešním dni mohu říct, že mě v ničem nezklamala, a je přesně taková, jako v trailerech – dokonalá.

Pár chyb z beta verze

Výše jsem naznačil, že se ve hře vyskytuje pár chyb, které omlouvám, protože se nejedná o finální verzi hry. Hra samotná se spouští pouze v okně, a ručně (Alt + Enter) si ji musíte přepnout do celo-obrazovkového módu. To je doufám jenom v betě a v „hotové“ hře to nebude. Do malého okna se hra také velice často přepíná během hraní, resp. po skončení herního kola, a čekání na nové, se hra přepne do okna, nebo spadne (ukončí se) úplně. Výše jsem již psal o tom, že když chcete jít na jiný server, musíte se vždy připojit přes Battlelog. Jestli to tak bude i ve finální verzi netuším. Zajímavé na tom ale je také to, že se do hry, a ani do menu, nedostane žádným jiným způsobem. Chcete-li si např. změnit něco v nastavení hry, musíte se prvně zdlouhavým způsobem připojit na nějaký server, kde je zrovna místo, a poté až budete ve hře a všichni po Vás budou střílet, stisknete klasicky ESC, a pak se teprve dostanete do menu a do nastavení.
Dále jsem spozoroval nějaké grafické chyby, které se vyskytují poměrně hojně. Často se ve hře dostanete někam mimo mapu, přesněji pod mapu, nebo mimo textury, jak chcete. V betě tedy není nic neobvyklého, že si připadáte, že ležíte na kameni, ale přitom ostatní hráči vidí jenom Vaši hlaveň vystrčenou z balvanu… Na tuto chybu si stěžuje asi nejvíce lidí, tak doufám, že ji zvládnou odstranit. Další problém, který mě vždy rozhodí, je mizení zbraní. Prostě mi zmizí zbraň, kterou ale stále fyzicky držím v ruce (mohu střílet, slyším zvuky, přepínám zbraně, ale nevidím ji). Tento bug se mi pokaždé podařilo odstranit tím, že jsem si kolečkem 2-3 projel všechny zbraně, než se mi zase začali ukazovat. Když jsme u těch zbraní, občas vám hra nedovolí zazoomovat pravým tlačítkem. No a poslední chyba spojená s grafikou je občasné bílé probliknutí obrazovky, které je při hraní opravdu nepříjemné. Ale od toho tu beta verze jsou, aby se před oficiálním vydání vychytali mouchy.

A co hardware?

V úvodním odstavci jsem zmínil, že beta je také od toho, abych si otestoval, zda moje sestava hru zvládne. U Battlefieldu 3 jsem se toho kvůli novému enginu Frostbite 2 hodně bál, a více méně jsem byl smířený s tím, že bude muset přijít upgrade mého PC. K ménu překvapení mi ale hra jede plynule, bez sekání či lagů, a to prosím na hodně vysoké detaily, přesto že moje sestava odpovídá spíše minimálním požadavkům na hru. A to jsme u beta verze – oficiální hra by měla být ještě vyladěná pro výkon.

Moje sestava
CPU AMD Athlon 64 X2 7750+ Black Edition (2x 2,7GHz)
RAM 2x 2GB (800+ MHz)
MB Gigabyte GA-MA790X-DS4 (rev. 1.0)
GPU Sapphire ATI Radeon HD 4870 1GB DDR5
OS Windows 7 32bit

Na závěr ještě menší informace, v beta verzi je dostupný pouze mód Rush a mapa Operation Métro, kde bohužel není k dispozici bojová technika. Podle některých se dá dostat i na mapu Caspian Border, ale mě jí to teda nikdy nenašlo. Místo toho mi to našlo „na Metru“ mód Conquest, který byl až pro 128 lidí, ale nikdy se mi na tyto servery nepodařilo připojit.

Battlefield 3 Open Beta – proč tak složitě

3 komentáře: „Battlefield 3 Open Beta – proč tak složitě

  1. Ahoj, no vidím, že příspěvěk je trošku starší a mně se v nabídce Humble Bundle nedávno podařilo BF3 koupit prakticky za dolar. Musím říct, že to pro mě bylo veliký zklamání. Spousta bugů, battelog je nesmysl, navíc obden potřebuje update. Multiplayer má i nějaké p2p itemy, takže to není fair-play a na zahrání si nějaký fair hry s nováčkama je potřeba si všecko vyfiltrovat, protože se mi několikrát za sebou stalo, že se do hry připojil elitní tým s frčkama 100 a moderátor na to dlabal. Když BF3 vyšel, uvažovala jsem o jeho koupi, ale takhle jsem ráda, že mě fakt stál jenom dvacku. Postrádá to originalitu, příběh je unylej a předvídatelnej. Snad až na druh multiplayeru, kde je teda možnost využívat všechny helikoptéry, stíhačky a obrněná vozidla. Tam je to celkem zábavný. Na chvilku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*