Jak si představuji online komunikaci

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Již delší dobu jsem sice nepřidal žádný článek, neznamená to ale, že bych se blogu vůbec nevěnoval. Pravidelně odpovídám na Vaše komentáře, a odpovídám na maily, které mi chodí. Právě ty mi daly námět na tento příspěvek. V poslední době mě oslovilo několik lidí, kteří měli zájem o spolupráci, nebo o umístění reklamy či placeného článku. Často se snažily vystupovat jako profesionálové, jednatelé nějakých velkých společností, apod., nicméně jejich vystupování v psané formě mluvilo za vše.

V jednom ze starších článků jsem psal o tzv. „blogové etiketě“. Nyní bych tento původní článek rád rozšířil na téma komunikace.

E-mail
Úvodem bych chtěl říct (napsat), že rozhodně nevyžaduji nějaké chování profesionálů a hraní si na reklamní agenturu, není to pro mne nutnost, stejně tak jako vykání. Daleko raději mám osobní přístup a spolupráci založenou na společném cíly. Preferuji budování nových známostí spíše formou přátelství, před partnerstvím, která jsou stvrzená smlouvou.

Každopádně jedna věc je pro mě pořád stejně důležitá.
Ať při navazování nových vztahů zvolíte jakýkoliv styl, komunikace by nikdy neměla postrádat vzájemný respekt a slušnost, a to i při tykání.
 

První slova hodně napoví

Tak, jako při skutečném setkání na živo, i v online komunikaci platí, že si o Vás protějšek často udělá obrázek již podle prvních okamžiků (zde podle prvních řádků).
Před pár dny mi přišel mail, který byl velice stručný. Bylo v něm zhruba toto

Čau. Na svůj web http://xy.z/ jsem přidal tvůj banner, tak si přidej na blog ten můj. Díky Petr

Bohužel, v tomto případě samotný web „nabízený“ (nebo vnucený?) k výměně jenom podtrhoval styl komunikace jeho majitele, a jeho nabídku jsem zdvořile odmítl.
K samotnému mailu se snad ani nemusím vyjadřovat.
Přitom by vypadal úplně jinak, kdyby v něm stálo

„Ahoj. Jsem admin webu xy.z, a rád bych si s tvým blogem navzájem vyměnil bannery, popř. jinak navázal spolupráci. Budu rád za tvoji odpověď. Petr“

Vidíte ten dozdíl?
 

Mám raději slovo NE, než ignoraci

Když mě oslovíte s nabídkou, a já si dám tu práci, že Vám napíši dlouho odpověď, kde nastíním možnosti naší spolupráce, pak očekávám odpověď i od Vás. Nebojte se říct „nemám zájem“, v případě že ho nemáte. Není to nic špatného. Je lepší slyšet odmítnutí z jakéhokoliv důvodu, než Vaše následná ignorace mého mailu.
 

Techniku Ctrl+C, Ctrl+V raději nepoužívejte

Preferuji individuální přístup. Oslovte každého budoucího partnera zvlášť, neoslovujte masu lidí. Vypadá opravdu neprofesionálně, když mě oslovíte, se zájmem o reklamu, já odpovím s konkrétními podmínkami, a Vy mi napíšete, jaká je vlastně adresa mého webu.
Co si o tom mám myslet? Máte zájem o reklamu na mém webu, ale ani neznáte jeho adresu? Značí to pro mě, že mě neberete jako svého partnera, jako někoho, s kým opravdu chcete spolupracovat. Máte mě jenom za další položku na Vašem seznamu, kterou zkoušíte.
Nemusíte si vše značit na papír. Stačí na úvodního mailu chytře napsat „mám zájem o reklamu na tvém webu http://blog.jifi.eu/ a v mé odpovědi (s citací původního mailu) uvidíte i URL. Vy se vyhnete nepříjemné situaci a já o Vás nebudu pochybovat.

V souvislosti s předchozím odstavcem mě ještě napadá jeden případ, se kterým jsem se setkal.
Obdržel jsem mail s nabídkou na spolupráci (reklamní článek). Na mail jsem jako vždy odpověděl s moji nabídkou. Asi měsíc jsem neobdržel žádnou reakci od druhé strany.
Poté jsem obdržel z této mailové adresy zprávu. Ale byla v ní opět ta stejná, původní nabídka na spolupráci.
Když už tedy používáte při komunikaci nějakou předem nachystanou zprávu, kterou rozesíláte na všechny strany, a ani nereagujete na její odpovědi, snažte se alespoň poznamenat si, komu jste tuto zprávu již odeslaly.

A co Vy? Jaké máte zkušenosti s online komunikací? Dodržujete určitá pravidla? Preferujete vykání, nebo tykání? Za Vaše komentáře budu rád.

Jak si představuji online komunikaci

4 komentáře: „Jak si představuji online komunikaci

 1. Máš pravdu. Online komunikace je na důvěře, takže v momentě, kdy jednou člověk neodpovídá, či odpoví nepravdu, tak jde všechno do háje. Raději říct věc, která něudělá protistraně radost, než neříct vůbec nic.

 2. Mám dost podobné názory. I když píšu maily často taky dost jednoduše a krátce, je to už u partnerů, kde to tak máme nastavené.
  Ten příkladný mail, který jsi dostal, je podle mě už dost sada a já bych na to ani neodpovídal. Když píšu nabídku výměny, snažím se s tím nějak vyhrát, abych doručovatele zaujal..

  Naštěstí dneska většina lidí v oboru komunikuje v pohodě a spíš je výjimkou narazit na blbce.

  1. Ahoj.
   Ano, ten mail, který jsem uvedl už byl fakt „vrchol“ (i když jsem jej samozřejmě mohl klidně ignorovat). Navíc, stránka xy.z už za dva dny neexistovala 🙂
   Jinak jak říkáš, také mám spoustu kontaktů, kde si navzájem nemusíme psát „omáčku“, nebo se známe už tak dobře, že se spolu bavíme jako kamarádi u piva. Ale první oslovení, nebo spíše první vzájemná komunikace by tak asi opravdu vypadat neměla 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*