Konečně mám taky živnost. Jak na to?

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Nedávno jsem se konečně stal také podnikatelem. Tedy alespoň částečným – při zaměstnání. Časem samozřejmě počítám s živností na full-time, ale pro začátek volím tuto cestu „jistoty“.
Článků o tom, jak si založit živnost je na netu hodně, ale stejně jsem se rozhodl napsat zde malé shrnutí pro všechny, kteří to třeba plánují, a mají z toho trochu obavy, jako jsem měl já.

 

Předem musím napsat, že obavy jsou úplně zbytečné.
Dlouho jsem pročítal weby o podnikání, Webtrh (kde jsou často informace dost zavádějící nebo neaktuální) a vyptával se známých, co už podnikají.
Nakonec je stejně nejjednodušší se zvednout ze židle a dojít si přímo na živnostenský úřad. Pracovnice jsou tam mimo jiné od toho, aby vám poradily a vše vysvětlily. Jsou zvyklé, že tam chodí lidi, kteří mají o podnikání nulové znalosti.
 Jednotný registrační formulář
Já jsem si třeba nevěděl rady s jednotným registračním formulářem. Jsou tam kolonky, kde se vyplňuje něco jako „vytvoření nového pracovního místa“, a to popravdě doteď nemám ponětí, oč jde. Pak jsem tam nenašel nic o tom, že chci živnost založit pouze jako vedlejší, tedy při zaměstnání. Každopádně nakonec jsem jej ani nemusel vyplňovat.
Jediné, co po mě úřednice chtěla, bylo znát druh živnosti (v mém případě volná) a seznam jednotlivých oborů živnosti.
 
V mém případě chtěla znát ještě IČO mého zaměstnavatele, které jsem ale nevěděl, tak se spokojila s názvem společnosti, a dohledala si je sama.
 
Pak už jsem jenom vypsal složenku na tisíc Kč, zaplatil, a za dva dny jsem si přišel znovu pro výpis z živnostenského rejstříku s přiděleným identifikačním číslem. Akorát pozor, na úřadě se nedá platit kartou 😉


 

Takže shrnutí, vyvrácení polopravd, upřesnění faktů…

 • Stačí znát seznam oborů, v jakých budete podnikat
 • Opravdu to stojí pouze 1000 Kč, žádné další poplatky
 • Stačí návštěva jednoho úřadu. Na zdravotní pojišťovnu a finanční úřad už dají vědět za vás
 • IČO nedostanete hned, chvíli to trvá (u mě dva dny)
 • Usmívejte se na úřednici, její ochota vám ušetří práci
 • Jednotný registrační formulář ani nemusíte vyplňovat – viz. bod výše
 • Živnost vedlejší, při zaměstnání, se do JRF nevypisuje. Stačí to úřednici oznámit
 • Nevíte-li si rady, zeptejte se přímo na úřadě, nespoléhejte se na Webtržníky
 • Není se čeho bát!

 
A je to. Konečně už nebudu muset s klienty vypisovat dohody o provedení práce, kupní smlouvy, apod. Hodně pracovních nabídek jsem dříve musel odmítnout, právě z důvodu nutnosti faktury. To byl také jeden z důvodů, proč jsem si živnost chtěl založit (tedy přesněji, dnes se živnost nezakládá, pouze se oznamuje, ale to je slovíčkaření).

Konečně mám taky živnost. Jak na to?

10 komentářů: „Konečně mám taky živnost. Jak na to?

 1. Tak teda veľa šťastia v podikaní. Inak s tým Webtrhom máš pravdu radšej zavolať ihneď na úrad a máš ušetrených niekoľko hodín.
  Podobný článok pre slovenských začínajúcich živnostníkov nájdete na mojom blogu.

 2. Už je to cca 5 let co jsem to řešil taky a musím upozornit:
  „Stačí návštěva jednoho úřadu. Na zdravotní pojišťovnu a finanční úřad už dají vědět za vás“ -> jak na zdravotku (211) tak na finančáku měli neúplné údaje a žádné údaje i přesto, že mě ujišťovali, že si to předají. Tenkrát jsem to ukecal, ale vyhrožovali s penále (registrace je nutná do určité doby).

  Rada do začátku podnikání: na co není papír / potvrzení, to se nestalo

  1. Zajímavá zkušenost. Možná se od té doby hodně změnilo. Každopádně já jsem při vyřizování podepsal právě o papír navíc, kde bylo něco ve smyslu „Souhlasím, že za mě moji živnost ohlásíte na ZP a FÚ“, takže myslím, že tímto bych to měl kdyžtak kryté.

   1. No, já jsem taky právě teď začal – stejným způsobem a ze stejných pohnutek 🙂 (ještě mi ani nepřišlo IČO) a jak jsem si zjišťoval informace, tak to vypadá, že díky „jednotnému registračnímu formuláři“, který platí a funguje na ŽÚ od ledna 2014, už se skutečně není třeba registrovat zvlášť na FÚ a SSP. Měl jsem s sebou vytisknutý a částečně předvyplněný formulář, ale úřednice vyplnila JRF přímo do počítače, jen se mě zeptala na pár drobností. Viz jakpodnikat.cz (jsou tam i užitečné informace o Google AdSense – jak je to s daněním apod.). Takže ohlášení živnosti je dnes otázka tak cca půl hodiny.
    Ještě by mohli na brněnském magistrátě trochu zapracovat na logistice, aby se nemuselo ze 4. patra do přízemí do pokladny zaplatit tu tisícovku a pak zase do 4. patra zpátky…

 3. Děkuji moc za článek a rady. Taky se chystám založit si živnost. Jsem momentálně na pracáku (cca měsíc), tak nevím jak to bude celé probíhat. Aby mě pak z Úřadu práce nevyškrtli. Chtěl bych do toho jít květen – červen. Ještě jednou díky za článek.

 4. jj, v dnešní době je to brnkačka, zajistit si živnostenský oprávnění. Souhlasím s tím, být na ty úřednice milej. Stačí pár úsměvů, prohodit třeba vtípek a sami vám vyklopí vše potřebný i bez ptaní. Takhle to dělám na všech úřadech kde něco vyřizuju, ještě že tam dělají jen baby, ale i některý, hlavně ty starší umí bejt pěkně nevlídný, se stává jen zřídka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*