Faktura nemusí být nudný kus papíru

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Nedávno jsem začal více pracovat na budování mé značky. Udělal jsem si jednoduché logo, které používám i zde na blogu, sladil jsem moji prodejní a facebookovou stránku, začal jsem sbírat kontakty pro účely email marketingu, na Skliku jsem začal propagovat svoje služby pomocí grafických bannerů.
To vše jsou věci, které vás mohou nějakým způsobem odlišit od konkurence, a hodně z nás se to také snaží dělat.
Pak jsem obdržel fakturu za nějaké služby, a když jsem ji viděl, zamyslel jsem se, proč vypadá tak, jak vypadá. A proč je ta moje úplně stejná…

Většina faktur, které jsem kdy obdržel, byla jako přes kopírák. Vpravo nahoře nápis faktura a její číslo,
pod to dodavatel, odběratel, platební podmínky, předmět fakturace, částka. Hotovo, šmitec. Vše je maximálně ohraničeno jednoduchým rámečkem.
Neříkám, že to tak máme všichni, ale drtivá většina ano.
Přitom nikde není dané, jak má tento doklad vypadat. Jediné, co je ze zákona dané, je co všechno musí obsahovat.

No k věci. Napadlo mě, že bych si mohl teda taky vytvořit nějaký svůj vlastní design. Stačila mi chvíle hraní, a svoji fakturu jsem myslím dodatečně odlišil. (a to jsem se držel hodně zkrátka 🙂 )
Na obrázku je pro porovnání vlevo původní, vpravo pak nová verze.
stará vs nová faktura

Která se více líbí vám?

 

Pro a proti

Ano, určitě se najdou i důvody, proč se držet zažitého formátu a nijak nevybočovat.
Ty důvody mohou být:

 • Nepřehlednost
 • – To je věc názoru. Moje nová verze faktury má víceméně stále stejně rozvržené prvky, jako ta původní. Navíc já si na ni zvyknu rychle, a protistrana se jí určitě jednou dokáže prokousat.

 • Náročnost na tisk
 • – osobně si faktury uchovávám jen v elektronické podobě. Kdo si je všechny tiskne, měl by asi mít nějakou laserovou tiskárnu, kde bude mít nízké provozní náklady. Mimochodem to je důvod, proč jsem radši zvolil jenom černobílou verzi.

 • Napadá vás něco dalšího?

Výhody jsou jasné. Odlišení se od ostatních. Budování své značky (logo). A hlavně se víc líbí mně samotnému 🙂
 

Další inspirace

Zde je pár vzorů faktur, které jsem našel po chvilce hledání na internetu. Všechny obrázky jsou nastaveny jako odkaz, kde si ji můžete buďto koupit (ceny od 4$) nebo zdarma stáhnout.

Metro & Minimal Business Invoice
Metro & Minimal Business Invoice

 

Metro Syle Business Invoice
Metro Syle Business Invoice

 

Xillie Corporate Invoices
Xillie Corporate Invoices

 

Invoice 2
Invoice 2

 

Flat & Metro Style Business Invoice - 03
Flat & Metro Style Business Invoice – 03

 

Metro Style Business Invoice - 04
Metro Style Business Invoice – 04

 

Business Invoice
Business Invoice

 

Invoices
Invoices

 

Chybějící služba?

Teď při psaní tohoto příspěvku mě tak napadlo – proč se toho nechopit, a nevytvořit chybějící službu na tvorbu unikátních faktur?
Možná se to zdá zbytečné, ale právě faktura je jednou z vašich dalších vizitek. Stejně jako váš vlastní web, vaše papírová vizitka, kterou někomu vrazíte do ruky, propiska s názvem vaší firmy apod… A kolik firem se dnes živí tím, že vám udělají na zakázku obyčejné vizitky? Tak proč by si někdo nezaplatil za hezkou fakturu?
 

Faktura nemusí být nudný kus papíru

6 komentářů: „Faktura nemusí být nudný kus papíru

 1. Ahoj,
  nápad dobrý, ale já osobně bych z tvé faktury radost neměl, ale ano – zapomatoval bych si tě. Ve chvíli kdy předávám účetní více než stovku faktur si dokážu docela dobře představit její zděšený pohled, kdy každá faktura je podle jiné kreativy a věřím, že jí to zkazí den. 🙂 Když mi někdo vystaví fakturu tak ji proplatím a už ji nechci vidět 🙂

  Osobně si myslím, že malé, ale hezké logo na standartním vzhledu faktury je ve všech bodech lepší než vymýšlet „novinky“. Nicméně nikdo ti za to nevynadá a je to věc vkusu 🙂

  1. Ahoj,
   díky za komentář. Je fakt, že tenhle úhel pohledu mě nenapadl, a pro účetní by to asi tak hezký pohled nebyl. Proto jsem se snažil dodržet alespoň to „standardní“ rozvržení.
   Na druhou stranu, pro účetní je to její práce, a to, že jsou dnes víceméně všechny faktury stejné, jim tu práci dost usnadňuje, aniž by si to možná uvědomovali 🙂 Tím samozřejmě nechci nic namítat proti nějaké účetní, nebo proti nim bojovat s odlišnými fakturami 😀
   Jak píšeš, je to věc vkusu 🙂

  2. Účetním by nemělo dělat problém, že faktura nemá vizuální styl ala parte, tedy že to není šedá stránka s rámečkem :). Do firmy nám chodí stovky faktur měsíčně a jednotný styl si rozhodně nedrží, především ty zahraniční se drží pořekadla každý pes jiná ves. Pokud jsou informace na faktuře umístěny přehledně, vhodně zvolený design, jakkoliv barevný, nemůže uškodit.

 2. Ahoj, díky za zajímavý článek. Souhlasím, že faktura je určitou vizitkou firmy, ale mnohem větší váhu bych přikládal „Cenové nabídce“ , protože ta prvním dokumentem, který zákazník uvidí. Faktura už je jen taková třešnička na dortu. Kolikrát dostávám cenové nabídky jen tak sesmolené ve Wordu a nebo přímo sepsané do textu e-mailu.

 3. Erik V napsal:

  Zdravím… Tolik barvy, barevných ploch na faktuře je šílenost 🙂 sorry ale bral bych ohled na životní prostředí a náklady klientů = i dnes si mnoho podnikatelů potřebuje fakturu vytlačit na papír a fakt je to škoda tolik barvy. Kdyby to dělal každý, je to katastrofa 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*