Vyzkoušel jsem propagaci příspěvku na Facebooku

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Facebook propagace graf
Na Facebooku vlastním jednu stránku, kterou využívám maximálně pro testování, a právě pomocí ni jsem se rozhodl vyzkoušet placenou propagaci příspěvků.
Do budoucna totiž plánuji jeden můj projekt marketingově šířit právě pomocí sociálních sítí (mimo jiné), a tak jsem chtěl vědět, s čím zhruba můžu počítat.

Dnešní příspěvek bude na čtení velice nenáročný, vše podstatné se dá vyčíst z přiložených obrázků.

Předem ještě nutno napsat, že stránka pro testování má zábavnou tématiku, zhruba 2000 fanoušků, a její členové se určitě chovají trochu jinak, než v nějaké „seriózní“ skupině/stránce, prezentující např. firmu.

Tak tedy… Propagovaný příspěvek byl vtipný obrázek, jaké vkládám na stránku běžně.
Zvolil jsem nejlevnější variantu propagace, kdy se můj příspěvek měl za 100 Kč zobrazit 9,1 – 16,9 tisíci uživatelů.
Facebook propagace 1

Po první zobrazené tisícovce jsem si ale všiml, že se dosah příspěvku začal nepříjemně zmenšovat. 6,16 – 11,44 tisíc.
Co to má být? S tím jsem nepočítal 🙁
Facebook propagace 2

Takhle vypadal odhadovaný dosah téměř v polovině rozpočtu. 5,32 – 9,88 tisíc zobrazení je bohužel také téměř polovina, oproti začátku propagace.
Facebook propagace 3

Z rozpočtu jsou vyčerpány 4/5 a odhadovaný dosah je 3,78 – 7,02 tisíc.
Facebook propagace 5

A je po všem. Propagace mého příspěvku skončila. Na konec vidělo obrázek 4 453 lidí. Není to málo, nečekal jsem zázraky, ale opravdu mě dost mrzelo, že se Facebook nevešel do původně „slibovaného“ rozmezí 9,1 – 16,9 tisíc. A to o hodně…
Facebook propagace 7

Přemýšlím, jak moc bych byl naštvaný, kdybych naopak zvolil nejdražší variantu, tedy za 1 500 Kč.
Na začátku byl odhad 135 – 251 tisíc, a na konci jenom 79 – 147 tisíc. Rozdíl zhruba 100 tisíc zobrazení unikátním uživatelům je podle mě nepřijatelný.

Nebo to snad takto má být? Facebook přeci neuvádí přesné číslo, ale odhad v nějakém rozmezí. Tak by se do toho rozmezí měli vejít, i kdyby měli zobrazovat reklamu zdarma a déle. Takhle by mi to alespoň přišlo logické. Ale bohužel.

Na druhou stranu, alespoň mě potěšilo, že stránka získala několik nových fanoušků. Přesně řečeno 53. Cena za jednoho fanouška zde tedy byla 2 Kč. A není to žádný nechtěně nahnaný fanoušek aplikací, takže po této stránce spokojenost.


..
.

A když už jsme u toho Facebooku…

Tak bych Vás rád pozval a požádal o členství na mé stránce (kliknutí na To se mi líbí).
 
Nemusíte se bát, že bych Vás nějak spamoval, nebo stránku využíval k prodeji reklamy.
Jde mi o to, abych Vás mohl vždy informovat o novém článku, dát vědět, na čem zrovna dělám (je spousta věcí, které na blog nevkládám), a také bych prostřednictvím této stránky rád pořádal nějaké soutěže pro moje čtenáře.
Přeci jenom, Twitter stále není tolik rozšířen.
 

Jakou soutěž pro začátek?

Jak vidíte, moje stránka na Facebooku byla založena před pár dny, a ještě tam není téměř nic.
Rád bych ji pro začátek rozšířil mezi lidi, které IT/internet tématika zajímá, a mohly by je tak zajímat i články na tomto blogu.
Moje otázka tedy zní, má někdo z Vás nějaký návrh na soutěž, abych získal nějaké fanoušky?
Napadla mě třeba soutěž o .cz domény (vylosovaní výherci z řad nových fanoušků/sdílejících příspěvek/…).
Nějaké další nápady?

Vyzkoušel jsem propagaci příspěvku na Facebooku

39 komentářů: „Vyzkoušel jsem propagaci příspěvku na Facebooku

  1. Ahoj. Já jsem to zkoušel s tím, že jsem dříve četl článek Petra Jeníka (oWWW), kde naopak psal, že ho propagace mile překvapila, a naopak mu „dala“ ještě víc. Tak trochu jsem to tedy také očekával.
   Podle jednoho komentáře na google+ je ale spíše standard, že se nedodrží předem určený rozsah.
   Jsem tedy zvědavý, jak to vyjde tobě. Můžeš pak dát vědět do komentáře

  1. Zajímavé, to mě nenapadlo 🙂 Otázka je, jestli by o to vůbec někdo měl zájem, a nosil něco takového.
   Já sám mám 2 trička od Wedosu, a mám je jenom na spaní…

   Ale reklamní předměty celkově není špatný nápad. Zkusím si zjistit, kolik by stály třeba propisky, které bych mohl dávat automaticky každému novému fanouškovi. Přeci jenom, slovo zdarma je pro uši ještě větší magnet než slovo soutěž 😀

 1. S tema propiskama bych si to rozmyslel byt tebou. lidi si te pridaj jenom na chvilku, abys jim poslal propisky, a pak si te zase odeberou. Bude te to stat akorat postovny a cas. Ve finale nebudes mit ani propisky, ani penize, ani fanousky.

  1. Hmm, to je docela dost možné, to mě nenapadlo.
   Teď jsem to počítal včetně poštovného, a nic levného by to taky nebylo :/ Zvlášť, když nejmenší možná sada propisek, co jsem našel je 200 ks… Pak už jsem na stejné ceně jako 20 ks reklamních flashek

 2. Na ty odhady dosahu příspěvku se nedá vůbec spoléhat, resp. na začátku jsou ta čísla vypočtena z počtu fanoušků a jejich přátel a nějakých dalších metrik typu míra zobrazení, konkurenčnost apod. V průběhu kampaně se pak tato čísla mění podle již spotřebovaného rozpočtu a upravených původních metrik.

  Takže dosah bych nebral jako relevantní metriku. Podle mě je důležitý pouze poměr nákladů na propagaci a míry engagementu (počet generovaných fanoušků, lajků, komentářů, sdílení, prokliků atd.).

  Získat za stovku takové množství zobrazení, lajků, sdílení a nových fanoušků je rozhodně úspěch. I když samozřejmě hodně záleží na oboru/typu obrázku atd.

  1. Zdravím Zdeňku.
   Ty propočty mi jsou jasné. Hodně se to v průběhu mění na základě reakcí lidí, kolik lidí lajkuje, komentuje, apod., jelikož to rozhoduje zase o počtu přátel těchto lidí, kterým se reklama zobrazí. Nicméně jsem opravdu doufal, že ten původní rozsah už počítá s nějakými odchylkami, jak nahoru, tak dolu.
   Na druhou stranu, jak jsem napsal v článku, jsem spokojen s počtem získaných fanoušků. Někde na fórech jsem viděl nabídky na získávání fanoušků na stránku za cenu 2Kč/fanoušek. Já prakticky dosáhl stejné ceny přirozenou cestou, bez aplikací a špatně cílených fanoušů.

   Jinak se omlouvám, netuším proč Akismet ohodnotil tento komentář jako spam…

   1. 2 Kč za cíleného fanouška je dobrá cena. Co se týče toho dosahu, tak bych řekl, že to Facebook spočítá na začátku například tak, že vezme počet fanoušků + počet lidí, které oni mají v přátelích a vypočítá z toho nějaké číslo. Pokud však například jeden velký fanoušek se stovkami přátel na danou reklamu nereaguje, tak se o to neočekávaně sníží možných oslovitelných lidí. Ale to je jen můj odhad, jak to funguje. Jak jsme ale psal, tak nejdůležitější je poměr náklady/přínosy, ne dosah.

 3. Jan Žáček napsal:

  Zdravím, mám 2 dotazy, při pokusu o propagaci příspěvku to po mě chce platit z kreditní karty, přitom mám peníze na paypalu, tudíž se mi peníze strhnou z kreditní karty? Zkoušel si už zadávat normální cílenou reklamu? Díky,

  1. Spusťte si správce reklam na Facebooku a vyberte v menu Fakturace/Zdroj financí – Odkaz. Zkontrolujte si, který zdroj financí máte nastaven jako primární. Pokud využíváte PayPal, tak klikněte v řádku u PayPalu na odkaz Upřednostnit, čímž ho nastavíte jako primární zdroj platby za reklamy.

  2. Děkuji kolegovi za rychlejší odpověď.
   Já už jsem tento test chtěl provést dávno, takže jsem teď měl již vše přednastaveno na můj PayPal.

   Co se týče normální cílené reklamy – její možnosti jsem ještě nezkoušel. Nejsem si jist, zda-li je to možné pro kohokoliv, resp. jestli tam není podmínka o plátcovství DPH, jako třeba u AdSense
   (i když s DPH ze zahraničí je to teď od 1.1. taky nějak jinak – „osoba identifikovaná“ – přesně jsem nezkoumal)

 4. Na facebooku sú desiatky ľudí s viacerými účtami, resp. nespočetné množstvo fake účtov. FB reklamu som skúšal ale nepriniesla výsledky, ktoré by boli zaujímavé a prínosné z dlhodobého hľadiska.

  1. Věřím, že fake účtů je tam hodně, ale že bych měl počet fanoušků rovnou dělit dvěma, to se mi zdá přehnané.
   Navíc si myslím, že větší procentuální zastoupení těchto „mrtvých“ účtů bude v anglicky hovořících zemích.

   Jinak jestli se reklama vyplatí, či nikoliv – záleží jaký je její cíl, a hlavně – jaká je cílová skupina. Přeci jenom, lépe se na facebooku „nahání“ mladší generace apod.

  1. Zkusit se má všechno. Docela by mě i zajímal nějaký průzkum, jak moc se tato propagace vyplatí v různých odvětvích. Jak v zábavě, jak ve financích, jak u stránek celebrity, jak u IT, …. každá cílová skupina bude mít určitě jiné chování

 5. Jan Žáček napsal:

  Zdravím, potřeboval bych poradit, vyzkoušel jsem první propagaci příspěvku, nyní jsem opět zadal další propagaci, ale stále se mi z paypalu nestrhly žádné peníze. Nejdříve jsem zadával platbu z kreditní karty z té se zatím taky nic nestrhlo. Jak dlouho trvá než se to strhne? Díky,

  1. Ahoj. Já osobně nemám na PayPalu ani korunu. Mám jej propojen s klasickým bankovním účtem, a veškeré platby se mi strhávají přímo z BÚ.
   Ohledně trvání, to už si fakt nepamatuju. Ale třeba teď jsem trochu testoval klasickou reklamu na FB.
   Propagoval jsem jednu stránku, od 10.-14.4., a dnes (po 4 dnech) mi přišlo na mail potvrzení o přijetí platby (zpráva od FB)

 6. Jan Žáček napsal:

  Takže když jsem poprvé nastavoval platbu paypal a přidával jsem tam kreditní kartu mám počkat a mělo by se to samo strhnout. Je to tak? 🙂

  1. U toho nedoplatku je malý otazník. Hned první věta – Nedoplatek představuje součet všech faktur, které dosud nebyly na vrub vaší karty účtovány.

   Vůbec bych se toho nebál. Oni si to strhnou 🙂
   Poté se v kolonce nedoplatek objeví nula, a v tabulce pod tím faktura na tuto proplacenou částku.

 7. Jan Žáček napsal:

  Jinak hlavní zdroj financí mám paypal, na kterém nemám nic. Ale předtím jsem nastavoval paypal a přídaval kartu. Jsem z toho nějaký zmatený

  1. Ano, výsledek byl i tak dobrý, ale jak jsem napsal, kdybych si zaplatil největší „tarif“ a potom dostal skoro o 100 tisíc míň, to by mě asi štvalo.
   Jinak FB buďto zajímavě zohledňuje historii, nebo něco na způsobu propagace změnili. Nyní mi to v té samé skupině nabízí (opět za 100,-) dosah pouze 1.900-3.500 (původní 9.100-16.900). To je zajímavý skok.

 8. Jan Žáček napsal:

  Má tady někdo zkušenosti s tím? Že mu neuznají ani kreditní kartu ani paypal a pořád to vyhazuje error? „Došlo k chybě zkuste přidat jiný“? 🙁

  1. Zajímavý pohled na věc. Já Facebook vnímám jako nástroj, a pak je na každém, jak se k němu postaví.
   Někdo na hraní her a klikání na hlouposti, někdo na spojení s přáteli a komunikaci, a někdo pro firemní účely a marketing. Rozhodně si ale nemyslím, že je celý ve své podstatě špatný, opravdu záleží na účelu použití.
   Sám mám ozkoušeno, že i byznys dokáže dobře podpořit, takže je to „win-win“

 9. dave napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat ohledně nedoplatku. Před měsícem jsem založil reklamní kampaň, částka byla asi 200 kč. Něco se mi z karty odecetlo tak sem z facebooku kartu smazal a pokusil se smazat i účet, jen sem si nevšiml nedoplatku 10 kč. Po měsíci jsem se vrátil, účet pořád nebyl odstraněn zřejmě z nezaplaceného nedoplatku a pořád tam je. Kartu sem znovu přidal. Kdy mi tento nedoplatek odečtou? Mohu být v klidu že se to nějak neseklo? Díky za odpověď.

 10. Já FB též několikrát zkoušel a výsledek jedna velká nula. Kdybych peníze hodil do kanálu, tak by to bylo možná užitečnější. Fb je dobrý, ale jak na co a jak pro koho.

  1. u FB se mi hodně vyplácí klasická reklama, než propagace příspěvku.
   Ale je fakt důležitá cílová skupina. Pokud mám web pro 20ti leté, tak se reklama na FB vyplatí. Když budu prodávat kamna, tak raději zainvestuji do jiného druhu reklamy

   1. Přesně tak. Pokud je web cílený na věk 20 – 30 (možná 35 let), tak se ta klasická reklama určitě vyplatí. Mám odzkoušeno. 🙂 Řekl bych ale, že PPC sklik funguje lépe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*