Rozjíždíme e-shop od nuly II – první objednávky

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

V minulém článku jsem psal o tom, jak a proč jsme se rozhodli spustit e-shop. Jak jsme vybírali dodavatele a hledali technické řešení. To všechno se událo už na konci října. Obchod jsme zvládli zprovoznit docela rychle a bez komplikací.
Pak přišlo na řadu to nejtěžší, propagace, která bude mít na konci ideálně zisk. Povedlo se nám to?

 

Už v minulém článku jsem psal, že jsme začali obchod od začátku budovat jako low-cost, tedy s co nejnižšími náklady.

Myslím, že naprosto perfektně to vystihl Radek na twitteru.

Je nutné mít web za 100 000 Kč?

Já to vidím stejně. Dříve jsem dělal weby na wordpressu na zakázku. Není to úplně řešení na míru, ale je to funkční řešení za málo peněz. Hlavně lidem, kteří potřebují „jenom“ být na internetu, mít tam kontakt, přehled služeb a galerii to vystačí na všechno co potřebují. Žádný web za 100 tisíc.

Ale zpátky k našemu e-shopu.
Podobně, jako to bylo s tvorbou obchodu, řešíme i jeho propagaci. Tedy ze začátku co nejlevněji. S tou jsme začali někdy na přelomu října a listopadu.
Jako základ jsem bral „zbožáky“ tedy Heuréku a Zboží.cz. Do obojího jsme pro začátek dobili kredit 1000 Kč. Na zkoušku, co bude fungovat.

Najednou přišla první objednávka. Suprový pocit, že jsme zvládli vytvořit něco, co by mohlo fungovat a vydělávat.

 

Listopad a prosinec byl super!

Od začátku listopadu do konce roku (tedy naše první dva měsíce) jsem tomu ani nechtěl věřit.

Měli jsme za ty dva měsíce 37 objednávek, obrat necelých 40 000 Kč, ale čemu se mi fakt nechtělo věřit, byl konverzní poměr e-shopu.

Ze Zboží.cz to bylo  2,49 % a z Heuréky dokonce 4,51 % ! Nemám sice zkušenosti se zbožovými vyhledávači, ale v onlinu se pohybuji a vím, že tyto čísla jsou hodně dobré.

To by mě zajímalo od někoho zkušenějšího, jestli je konverzní poměr z těchto zdrojů normálně takhle vysoký?

V prosinci už jsme se pustili i trochu do PPC, kde jsem hlavně hodně experimentoval a konverzní poměr celého obchodu to trochu snížilo. I tak mi ale Google Analytics ukazují do konce roku 2016 krásných 1,50 % ze všech zdrojů dohromady. Návratnost investic byla hodně plusová.

 

Po Vánocích přišlo vystřízlivění

Ke konci roku jsem si myslel, jak máme vyhráno. Budu už jenom dobíjet kredit do zbožáků a čím víc tam pošlu tím víc získám. Funguje to přece skoro samo a parádně.

Jenže pak jsem poznal, jak silná je u e-shopů vánoční sezóna. To, že první dva měsíce chodily objednávky skoro sami, bylo z velké části dáno nákupním chováním lidí před Vánocemi.

Navíc na e-shopu prodáváme i vánoční osvětlení, různé LED řetězy, světelné dekorace apod., což tou dobou sháněl každý (a většina objednávek byla právě na tento sortiment). Na trh jsme tak sice přišli v pravý čas, ale v lednu to pak bylo hodně poznat na pádu čísel.

Když budu mluvit v číslech, tak jsme v lednu měli 2 objednávky a obrat 1 031 Kč. Takový rozdíl jsem opravdu neočekával.

V novém roce jsem si navíc začal více hrát i s PPCčkama, kde jsem si myslel, že to trochu zachráním, ale ani tam konverze nebyly.

Leden tak pro nás byl hodně mínusový.

Nejlépe to asi půjde vidět na grafu s počtem objednávek a měsíčním obratem.

 

Co s obchodem dál?

Takže na začátku nového roku jsme pěkně zpátky nohama na zemi. Až tak snadné to nebude.

Rozhodně to ale nechci vzdát, protože se aktuálně nedaří. Jedeme nízkonákladově, takže nemusím vyhlásit bankrot ani si někde půjčovat, abych to zkoušel dál.

Na konci ledna už jsme udělali nějaké kroky, trochu upravili propagaci a nejspíš se začnu soustředit i na SEO. Do toho se mi ze začátku nechtělo moc pouštět, protože je to běh na dlouhou trať a my „potřebujeme“ zisky hned. Z dlouhodobého hlediska to ale asi bude to nejlepší. Možná se zkusím domluvit i s Radkem, který dělá levné SEO konzultace v Brně (nemáš zač 🙂 )

Velké mezery máme i na Facebooku, kde se stránce ani propagaci zatím vůbec nevěnujeme.

Doufám, že se nám to podaří zlomit. O tom ale zase příště.

 

Rozjíždíme e-shop od nuly II – první objednávky

1 komentář: „Rozjíždíme e-shop od nuly II – první objednávky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*