Nové české Pay Per Post systémy. Ujmou se?

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Nedávno se na české scéně objevily 2 nové Pay Per Post systémy. Tedy takové, kde si mohou blogeři vydělat psaním článků, a inzerenti získat kvalitní a tématické zpětné odkazy.
Už to bylo potřeba jako sůl. Tento způsob výdělku/reklamy je podle hodně dobrá myšlenka, ovšem v ČR se mu stále ještě nepodařilo naplno prosadit, a hlavně vydržet.
 

Opravdu je to něco nového? Určitě ne, ale…

Doposud jsme na našem trhu měli dva zástupce z tohoto odvětví.
Asi tím úspěšnějším je Placla.cz. Její problém ale spočívá v tom, že není dotažena do dokonalosti. Často je tento systém kritizován za špatné cílení.
Pro příklad, zadáte, že chcete psát články o IT, ale neustále vám chodí nabídky na sepsání článku o spodním prádle.. To člověka časem natolik otráví, že už se na jejich web raději nevrací a nabídky ignoruje.

Dále tu máme PostsGenius, o kterém jsem již psal v některých článcích. Zde je naprosto stejný problém, jako v předchozím případě, a navíc, já osobně už PG považuji za SCAM.
Také jsem si pomocí PG zkoušel vydělat, a chodily mi pouze netématické nabídky, s tím jsem se ale vyrovnal po svém.
Navíc mi u všech mých článků, které jsem pro ně napsal začalo za pár měsíců chodit upozornění, že odkazy jsou v nich ve tvaru nofollow, a ať tuto chybu opravím.
Na stránkách ani nenajdete kontakt na podporu, tak jsem zkusil odpovědět na email s upozorněním. Bylo mi odpovězeno, že nikde na webu tuto podmínku skutečně nemají. Místo omluvy dodali, že to tedy přidají do podmínek, a já ať odkazy upravím, nebo mi „vyprázdní“ účet.

Navíc, jak Placla, tak PG se potýkají s problémem, že inzerenti nejsou ochotni platit za kvalitu. Raději ušetří, a nechávají si napsat články v hodnotě sotva 50 Kč.
Osobně bych si nechtěl zaplácat blog jenom podprůměrnými texty, ale za kvalitu zase nikdo nechce platit. Začarovaný kruh..
(tedy já to vidím jako problém, někomu to asi vyhovuje)
 

PayPost.cz

PayPost.czPrvní z nových PPP systémů je PayPost. Ten je přímo napojen na fórum Webdeal, které jistě všichni známe. S Webdealem je šikovně propojen, stačí vám jedna registrace, a i partnerské programy jsou společné.
Zde musím pochválit hlavně za přehlednost, jednoduchost, a velké plus bude určitě i propojení s WD, což je do začátku dobrá reklama sama o sobě.
Můj blog je zde již od 26.12. schválen, ale zatím se neobjevila žádná nabídka.
Vše je ale teprve v začátku, tak uvidíme časem. Navíc si nejsem jist, jestli se u PayPost nejedná pouze o testovací verzi.

Jedna velká výtka -nikde na webu nenajdu, kdo za projektem stojí (nebo neumím hledat?). V kontaktu je pouze Webdeal s.r.o., a IČO, které se mi jaksi nedaří dohledat…
Doplněno: Za projektem stojí Otakar Pěnkava.
 

KupČlánek.cz

KupČlánek.czSotva před pár dny odstartoval projekt KupČlánek. Zatím na stránkách svítí nápis „Beta“, ale systém je již funkční, a je to tam spíše kvůli tomu, že autor Jan Kalianko (osobně považuji za jistou záruku) bude dolaďovat chyby a vylepšovat systém za pochodu (alepoň tak jsem to pochopil z jedné diskuze).
Jako největší výhodu tohoto systému považuji to, že nebude fungovat pouze na klasickém vztahu bloger-inzerent, ale na své si zde přijdou i copywriteři a překladatelé.
Nemusíte tedy ani vlastnit web či blog, abyste pomocí KupČlánek vydělávali.
Za menší nevýhodu považuji podle mě méně přátelské uživatelské rozhraní a fakt, že na rozdíl od PayPost, zde není žádné napojení na nic, co již funguje a má své uživatele. To se samozřejmě dá vynahradit investováním do propagace, ovšem malé znevýhodnění vůči konkurenci to podle mě je.
 
Zdá se mi také, že si autor chce urvat až moc velkou část vydělaných peněz pro sebe. Vychází mi to na navýšení o 33%. Tedy pokud budete ochotni napsat článek za 300, inzerentovi se zobrazí cena rovnou o stovku vyšší.
 

Mají šanci se prosadit?

Otázkou je, kdo bude nyní, v začátku, rychlejší a účinnější. Vzhledem k tomu, že spousta blogerů vidí jediný výdělek v PPC reklamě, a ve velkém BOOM!, který u nás poslední dobou zažívá affiliate, si nemyslím, že se podaří úspěšně prosadit oboum těmto PPPčkám.
Svého favorita mám, ale vše ukáže až čas.
 
Jinak samozřejmě, jak jsem napsal na začátku, je dobře, že se konečně objevili. Je zde obrovský potenciál, a takřka nulová konkurence.
Hlavně, aby to nedopadlo jako vždy… Články o spodním prádle už na svých webech nechceme, a psát za 50,- také ne 😉

Nové české Pay Per Post systémy. Ujmou se?

11 komentářů: „Nové české Pay Per Post systémy. Ujmou se?

 1. Ahoj Jiří, moc hezký článek. Pokud si mohu dovolit, tak několik poznámek:
  – PayPost ještě není oficiálně spuštěn – nyní je v něcěm jako BETA verzi, ladí se… Někdy v lednu má proběhnout kompletní promazání aktuálních údajů (webů) a oficiálně se to spustit – to si nemyslím, že je šťastný krok, ale je to věc majitele. Protože se v systému zatím neobchoduje, tak asi proto ti nepřišla žádná nabídka na blog. Co se týče provozovatele, tak Ota ještě nemá dokončené založení a registraci s.r.o., proto není k dohledání a zatím je navenek neexistující. Tolik asi vysvětlení k PayPostu
  – Původně jsem chtěl systém pustit na ostro, ale nakonec přislo hned po spuštění několik skutečně konstruktivních připomínek a proto jsem začali hned pracovat na změnách. Když se v systému předělává a ladí, považuji za šlušné o tom informovat uživatele – proto beta. Systém však plně funguje a není v něm žádný zásadní problém, který by vadil jeho funkci. Pouze ještě raději dolaďuji a zapracovávám připomínky,které jsou určitě na místě. Někdy tento týden beta zmizí a budeme doufám ve finále. Ce se týče „přátelství s rozhraním“ – je to důvod také části změn – přišlo několik připomínek, které považuji za relevantní a proto teď předěláváme. Sice si někdo řekne, že to není profi něco udělat a hned to předělávat, ale já si uživatelů vážím, chci je poslouchat a přinést jim rozhraní, které jim bude příjemné. Rád na mailu uvítám i tvé připomínky, stejně tak ostatních. Vaše názory jsou pro mě velmi cenné!!!
  – O provizi – provize systému je 25% – s tím se netajím – ale třeba PlaCla má provizi 30% a PostsGenius 40%. Ono se 25% může zdát jako hodně, ale zkus počítat – 25% je provize ze které se musí zaplatit propagace, obsluha, provoz serveru a poměrně zásadní částkou, které tuto provizi navyšuje je odměna affiliate partnerům. Samotná provize pro mě jako provozovatele je velmi malá, ale tím neberte nikdo, že brečím – nastavil jsem si to tak a jsem spokojen. Chtěl jsem jen říci, že výtka o „moc velké provizi“ asi není tak moc na místě, když se podíváš kolem a taky se zamyslíš. V ostatním systémech němáš jen propojené účty a nespočítáš si to tak rychle. Pokud někoho tato provize uráží a zdá se velká, zkuste počítat náklady a uvidíte sami.
  Navíc pokud by systém do budoucna solidně fungoval, tzn. bezproblémů by se platili náklady na provoz, tak je v plánu provizi ještě o nějaké procento snížit, ale to je jen úvaha zatím, ještě pořádně ani neběžíme 🙂

  Děkuji i tak za zménku v článku a přeji TObě i všem ostatním hodně úspěchů s KUPčlánkem jako uživatelům/inzerentům.

  1. Zdravím Honzo. Jsem rád, že se článek dostal i k tobě, a ještě raději, že se zde objevil i komentář.
   Vezmu to od zadu, tedy od výše provize. Je jistě pravda, že když ještě započítám provizi partnerům, a náklady na propagaci, které budou hlavně ze začátku vyšší, tak to není nejhorší. Když si článek i s tvým komentářem znovu čtu, tak to vyznívá, že jsem tě nařkl z toho, že se chceš až moc obohatit. Tak jsem to ale určitě původně nemyslel. Spíše jsem si položil takovou otázku, jestli to moc neodradí inzerenty.
   Je fakt, že v PlaCla nebo PG jsem ceny bloger/inzerent neporovnával. Asi to bude tím, že v KupČlánek se dá chytře přepínat mezi uživatelem a inzerentem. Pokud tam jsou ty procenta opravdu taková, tak se omlouvám.
   (40% u PG mě opravdu zaráží, až se divím, že jsem odtud někdy dostával nabídky)

   Co se týče spuštění obou služeb, je mi rozhodně sympatičtější tvůj způsob, kdy raději budeš systém ladit za provozu s jeho uživateli, a postupně jej zdokonalovat. Podle mě určitě lepší, než to měsíc ladit už přímo s uživateli, pak to úplně utnout, a začít od znovu (jako v případě PayPost).
   Dost možná bude právě toto ten krok, kvůli kterému KupČlánek odstartuje lépe. A jak se říká… „Kdo chvíli stál,…“

   Jinak přeji hodně štěstí, a ať se daří. Pokusím se na mail zaslat nějaké ty připomínky ohledně prostředí 😉

 2. Ano, tak provize je sporná věc vždy. Mě také na první pohled přijde vysoká, ale když si rozeberu co všechno to nese za náklady, tak není moc velká, spíše naopak. Taky je otázka z jakého směru ji počítáš – pokud ze strany blogera, tak to vychází na 33,33%, ze strany inzerenta je to 25% – a které procento vypadá hůř i přes to, že jsou to stejné peníze? 🙂
  Nemylsím, že to vyznělo, že si chci nahrabat, i když by si to někdo tak mohl vyložit. Chtěl jsem jen obhájit provizi, aby si i ostatní udělai obrázek, zda je relevantní nebo ne. To je asi na individuálním zvážení. A pokud má někdo pocit, že to umí levněji, budu rád, když postaví nový PPP a všem nám to ukáže 🙂

  Co se týče PayPostu, tak je to sice určitá konkurence, ale máme s Otou určitou gentlemanskou dohodu a tu ctím, proto jsem považoval za slušné uvést i PayPost na pravou míru – z článku to vypadá, jako by se někdo z Paypostu chtěl schovávat, tak to není. Je to hold dáno tím, že Ota nemá zatím s.r.o. – nicméně o tom je mnohem více a postupně napsáno na WebDealu, takže kdo chce vědět více, tak se dočte tam 🙂

  Za mail s připomínkami budu samozřejmě rád, děkuji předem.

  1. Omlouvám se, že odpovídám až teď. Do článku jsem doplnil informaci o Otovi 😉 Někde jsem to jméno ve spojitosti s PayPost již zahlédl, ale nebyl jsem si jistý, tak jsem právě vyrazil hledat informace přímo na web PP, ale neuspěl jsem.
   Jinak mail s návrhy na úpravy jsem právě sepsal a odeslal 😉

 3. Doufám, že kupclanek.cz se úspěšně prosadí, byl bych upřímně rád, kdyby na českém trhu nebyla pouze dominantní placla, ale i jiné systémy, které například neeliminují blogery s doménami 3. řádu.

 4. Děkuji za vyjádření podpory a doufám, že Tebe ani ostatní nezklamu. Podle mě není doména třetího řádu nic závadného, ba naopak, na déménách třetího řádu je mnoho zajímavých tématických blogů, kolikrát kvalitnějších než na doménách 2. řádu. Dnes s klidným svědomím tvrdím, že ke kroku eliminace domén třetího řádu nepřistoupím a věřím, že názor nezměním ani za nějaký čas. Není to (alespoň z mého dnešního pohledu) správný krok.
  Pro růst KUPčlánku je samozřejmě pořteba jak bloggerů, tak i inzerentů. Relativně rychle rosteme a věřím, že je to cesta správným směrem. Velkou výhodou je, že narozdíl od zmíněného konkurenčního systému nejsem já na KUPčlánku vůbec finančně závislý a proto tedy nepotřebuji šlapat na zisky. Má strategie je jiná – spokojenost všech stran a věřím, že v dlouhodobém horizontu to přinese ten správný výsledek. Všichni jsme na stejné straně…

 5. Děkuji za pěkný článek. Včera došlo ke spuštění služby, jsem rád, že jsi ji zahrnul už do tohoto článku.

  Souhlasím s Honzou Kaliankem výše, k eliminaci blogů na doménách 3. řádu nevidím důvod. Doména sama o sobě neurčuje kvalitu, tu určuje autor blogu a je proto zcela jedno, zda blog běží na doméně 2. nebo 3. řádu.

 6. Děkuji pánové Vám oběma za komentáře na mém blogu. Toho si vážím.
  Jinak PAYPOSTu do začátku přeji ještě jednou hodně štěstí.
  A KUPčlánek mohu sám potvrdit, že se začíná rozjíždět. Za poslední 2 dny jsem obdržel 2 nabídky na sepsání článku.

  A na dotaz ohledně domén 3. řádu mohu potvrdit, že tento můj blog je na obou systémech schválen, takže o schválení opravdu rozhodují jiné faktory, než jenom tvar domény, za což jsem samozřejmě rád.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*