Můj první affiliate web – příprava a tvorba webu

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Je to už hodně dlouho, co jsem publikoval první díl seriálu o tvorbě vydělečného affiliate webu. Je to tím, že jsem teď hodně žil a pracoval v offline světě. Každopádně za chybějící pokračování jsem se cítil pořád provinile. Konečně jsem se tedy donutil zasednout a psát.
V tomto díle se tedy dozvíte něco o tom, jak jsem si připravoval vzhled webu, hrál si s detaily, a začal jej plnit obsahem.

– První díl seriálu najdete zde –

Rozhoduje cílová skupina

 
Po přečtení úvodního článku už by mělo být jasné, na jaké téma budete svůj affiliate web budovat. S tím přímo souvisí to, pro koho budete web tvořit, tedy vaše cílová skupina.
Je něco jiného, pokud budete mít stránky na téma luxusní kravaty, a něco jiného pokud budete prodávat hip-hopové oblečení.
Zde jsou cílové skupiny naprosto odlišné, žijí jiný život, jinak se oblékají, a samozřejmě každou část zaujme i jinak vypadající internetová stránka.
 
Já jsem svůj web tvořil čistě na téma kšiltovky. Schválně jsem si nevybíral hip-hopové oblečení, ale jenom jednu jeho podmnožinu (důvod je opět v předešlém díle seriálu).
Jak vidíte na screenu, web jsem tvořil tak, aby vyhovoval mojí cílovce. Design, skejťácké písmo, grafity na pozadí.
affiliate web - uvodni stranka - eshop

TIP: Pamatujte, že správně zvolený design vám pomůže zvýšit konverze prodeje. Rozhodně bych nevolil nějakou neutrální free šablonu z internetu.

 

Vyhrajte si s produktovou stránkou

 
Jak vidíte výše, moje úvodní stránka dosti připomínala eshop. Samozřejmě schválně. Přitom to byl klasický web postavený na WordPressu, pouze jsem nechal zobrazovat příspěvky ve 3 sloupcích.
 
O to více jsem si musel vyhrát se zobrazením jednoho produktu (což byl v podstatě jeden příspěvek v blogu).
Zde se vůbec nebojte vzít si do ruky papír a tužku, a zkoušet si malovat různé varianty.
Náhled vlevo? Vpravo? Kde bude popisek? Textový odkaz na mateřský eshop, nebo tlačítko?
Zkuste si opravdu nakreslit co nejvíce variant, a vybrat z hlediska zákazníka tu nejlepší. Tu, která ho donutí přejít na koncový eshop. Ideálně ještě naladit popiskem a přesvědčit ho tak ke koupi.
Já sám jsem popsal hodně papírků, než jsem byl s výsledkem spokojen.
affiliate web - stranka produktu - nacrt

Moje produktová stránka tedy vypadá takto.
affiliate web - stranka produktu
Samozřejmě nesmí chybět tlačítka pro sociální sdílení (návštěvník třeba zboží nekoupí, ale když je označí „To se mi líbí“, zobrazí stránku svým přátelům, kteří dost možná mají podobné zájmy jako on.
Pokud budete mít affiliate web s větším množstvím produktů, jako já, je vhodné doplnit i tzv. drobečkovou navigací (Nacházíte se zde: Úvod ….). Jednak usnadní orientaci a přesun mezi produkty, a také ještě více umocňuje pocit, že se jedná o eshop.
Do hlavního eshopu se pak klient dostane buďto kliknutím na obrázek, nebo pomocí tlačítka.
 

Třídění dle druhu nebo značky

 
WordPress mi zde navíc velice usnadnil třídění mého „eshopu“.
Kategorie/rubriky jsem přepsal na druh kšiltovek (jsou 4 základní druhy) a štítky/tagy jsem pak změnil na značku.
To se samozřejmě zobrazuje u každého produktu, kde pak stačí zákazníkovi kliknout např. na značku Famous, a zobrazí se mu všechny kšiltovky této značky. Jednoduché, účinné.
 
Doporučuji rovněž nechat možnost komentářů pod produktem. Pravděpodobně se jich tam moc neobjeví, ale dáváte návštěvníkovi možnost zpětné vazby, komunikace, a možná i návratu.
Klidně si sem tam můžete nějaký ten falešný komentář napsat sami. Bude to vypadat, že je o propagovaný produkt zájem.
 

Web je hotový, můžeme plnit obsahem.

 
Nyní máme hotové stránky se správným designem, vyladěnou produktovou stránku, a WP s případnými pluginy se postarají o detaily okolo.
Na nás teď je začít web plnit obsahem.
Na rovinu se přiznám, že jsem neměl čas, chuť, ani kreativitu na to, abych vymýšlel originální popisky k 50, 100, 200 kšiltovkám. Na jednom fóru jsem zadal tuto práci studentovi, který to udělal za mě, za cenu pod 5 Kč/1 popisek.
 
Ze začátku jsem na web nahodil asi 10-15 produktů, a pak jsem opět využil funkci WordPressu – plánované publikování. Nachystal jsem si třeba 20 kšiltovek, které se mi postupně následujících 20 dní publikovali na webu, aniž bych se musel o cokoliv starat.
Pravidelné přidávání příspěvků chutná především vyhledávačům, a návštěvníka také potěší, když na stránkách najde každý den nový produkt.
 

TIP: Mějte u každého produktu originální popisek. Mnou propagovaný eshop dokonce neměl žádné, a možná právě proto vyhledávače na některé produkty upřednostňovali můj affiliate web před propagovaným eshopem.

 
Doufám, že vám tento díl něco přinesl, a třeba některou z mých rad sami využijete. Jako vždy, budu rád za vaše reakce v komentářích, případné postřehy, doplňky, nebo vlastní zkušenosti.
Příští díl bych rád věnoval propagaci vašeho nového affiliate webu.
 
P.S.: Málem bych zapomněl. V době, kdy jsem svůj web tvořil, probíhala zrovna soutěž od kmenového eshopu o nejlepší propagující web. Ten můj získal druhé místo, a na dva měsíce mi byla navýšena provize o 10%. Můžete to brát jako motivaci, aby jste si také dali záležet na vzhledu. Nikdy nevíte, kdo odmění vás 🙂

Můj první affiliate web – příprava a tvorba webu

15 komentářů: „Můj první affiliate web – příprava a tvorba webu

 1. Jiří, jsem rád za seriál (tedy doufám že bude více dílů) o affiliate. Přidávám si tvůj RSS.
  Jen upozorním, že v mateřském obchodě, po přesměrování z tvého affilwebu, stránka nenalezena ?

  1. Děkuji, jsem rád za každého nového čtenáře 🙂
   Ano, o tom vím. Z tohoto mého webu už většina příspěvků/produktů zmizela. Proto jsem také zveřejnil jeho logo s adresou.
   Mateřský eshop totiž při vyprodání, nebo nedostupnosti, nebo nevím při jaké ještě příležitosti stránku s produktem rovnou maže (!), namísto třeba přesměrování na homepage, takže to zničilo celý můj affiliate web.
   Prokliky na eshop nějaké mám, ale konverze nulové, protože návštěvník dostane maximálně tak neexistující stránku.

   Nyní jsem si web ponechal spíše na testování jiných věcí. Každopádně na seriál to mít vliv nebude. Naopak – bude o tom jeden díl navíc, úplně závěrečný.

 2. Zajímá mě to třídění na tvých stránkách. Takhle jsem nad tím nikdy neuvažoval. Budeš ukazovat i technické řešení? Neříkám, že bych si nedokázal pomoct sám, ale zajímá mě, zda mám řekněme podobné postupy myšlení, nebo se to dá zjednodušit. Někdy mám pocit, že věci ve wordpressu řeším kladivem místo šroubováčku. Díky

  1. Máš na mysli ten druh a značku?
   To je vidět na screenu „Moje produktová stránka“ úplně dole.
   Upravil jsem to v kódu šablony. Tam, kde by se normálně ukázalo

   Kategorie: Snapbacks | Štítky: Mitchell & Ness
   se mi zobrazuje pouze Snapbacks | Mitchell & Ness

   tzn, jednoduše jsem z kódu odstranil slovo kategorie a štítky.
   Přepis URL adresy pak zajistíš v administrace WP na adrese
   tvoje-stranka.cz/wp-admin/options-permalink.php
   – rubriky prepisu na „druh“ a stitky na „značka“

   To mi zaručí, že se namísto
   tvoje-stranka.cz/stitky/mitchell-ness/
   zobrazí
   tvoje-stranka.cz/znacky/mitchell-ness/

   Snad je to takto srozumitelné. Samozřejmě, nemusíš tam mít aktuálně slovo šítky, ale třeba tagy, nebo tags. Stejně jako kategorie máš možná jako rubriky, nebo categories

   1. Jasně, díky. Ale spíš jsem měl na mysli celkově. Celkově je dost návodů, jak takový web postavit z marketingového hlediska, ale třeba pro affiláky, co si chtějí upravovat šablonu sami, hrát si s wordpressem, či jiným cms systémem, by to možná bylo přínosnější. Pro tebe jako maniaka do wordpressu to bude hračka, ale ostatní můžou tápat, jestli mi rozumíš. Tím ovšem nechci říct, že by tvůj seriál byl na nic, nebo něco podobného, to v žádném případě. Každý dělá ten svůj affil trošku jinak a je super kouknout do zákulisí toho druhého a zjistit, že by tohle nebo tamto mohlo jít jinak.
    Pokud se do toho nevrhneš ty, možná bych to zkusil já, i když toho času není tolik.

    1. Pokud tedy dobře chápu tvůj dotaz, tak máš na mysli, jak konkrétně tu šablonu upravovat. Tzn. ukázky který kus kódu vyjmout, vložit, přepsat, apod.
     Bohužel, na to asi nebude čas, to by pak ten seriál měl 50 dílů.
     Sem tam, pokud se objeví nějaká záludnost, která potrápí i mě, tak sem něco z WP návodů postnu, ale jinak ti to rád přenechám 🙂

   2. Jo to je chytrý a jednoduchý 😀 Před pár týdny jsem taky přemýšlel jak to jednoduše udělat a vymyslel jsem to nakonec stejně.
    K vzhledu webu: já mám naopak dobré zkušenosti, když je vidět, že se nejedná o eshop – návštěvník byl imho zmatený, když si myslel, že už je v eshopu a pak se přesunul jinam. Ale záleží asi na zboží a více okolnostech.

    1. Ono asi obojí řešení má své pro a proti.
     Moje řešení může zákazníka zmást, to uznávám, ale zase naopak člověk, který opravdu hledá eshop, se možná zdrží více na mém webu (i když pak bude přesměrován), než na webu formou blogu – příspěvků. Protože to on nehledá, chce eshop.

     Každopádně chce to zkoušet, testovat, každému tématu a cílové skupině bude asi více sedět něco jiného

  1. Za to, že se posílají návštěvníci na neexistující stránku nemohu já, ale provozovatel obchodu.
   Samozřejmě, posílat je třeba do hlavní kategorie kšiltovek je jediné možné řešení, ale v momentě, kdy se tohle začalo dít, to pro mne znamenalo ručně přepisovat odkazy např. ve 100 článcích, v každém jsou dva.
   Nyní mám už web spíše pro testování, kdybych se jej snažil zachránit a znovu rozjet, musel bych to udělat takto.

 3. Ahoj,

  tak blog jsem našla teprve teď a vypadá moc zajímavě. Také asi přidám do RSS 🙂

  Strašně moc se mi líbí affiliate web udělaný jako e-shop, o moc lepší než většina variant webů s hromadou SEO textů, které stejně nikdo nečte.
  A při tom jsou ta klíčová slova dnes už spíše penalizována než naopak. Lidé si přečtou pět let staré knihy o Internetu a myslí si, že se za těch pět let Internet nezměnil:)
  (A natož Google. O změnách Googlu ani začínat nebudu, nebo se tu rozohním na věc, která je naprosto mimo téma článku:-))

  Tohle zaujme, design se mi sice ani trochu nelíbí, ale také ani vzdáleně nepatřím k cílové skupině. Nápad je to podle mě celkem originální.
  A rozhodně bych se hádala o tom, že hiphoper nemůže být současně kravaťák vydělávající statisíce měsíčně, ale dobře, statistika je statistika :))

  Šablony si děláš úplně sám? Já jsem grafický antitalent a obdivuji každého, kdo to umí.
  A cena za popisky zboží teda moc pěkná! (Teda, pro tebe, ale chudák student:-)

  Já jdu hledat, jestli tu máš článek o přechodu z Blogger na WordPress s vlastní doménou (protože cítím potřebu dát Googlu sbohem, ale všechny návody co jsem zatím našla vypadají velmi, velmi složitě. Asi si možná zaplatím jinou doménu a články převedu klasickým ctrl+c, ctrl+v :-))

 4. Pěkný seriál – snad to časem nestopneš kvůli webtržnické copy partě :-). Jinak ty neexistující stránky by se daly testovat cronem, pokud vrátí 404, tak se odkaz změní na hlavní kategorii (značku) kšiltovek. Ale pokud s tím webem už nemáš plány, tak je to asi zbytečný hračičkování ;).

 5. Pěkný článek, doufám, že podobných se tu objeví ještě víc. Rád se totiž inspiruji a i když nejsem přímo nováček na poli internetovém, tak každý den objevím vždy něco nového. Přeji, ať je web úspěšný a vydělá co nejvíc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*