Můj první affiliate web – čím začít?

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

V poslední době na internetu pronikám čím dál více do komunity lidí, kteří již mají bohaté zkušenosti v různých oborech, jsou více či méně úspěšní, a já se z jejich blogů dozvídám velmi užitečné informace, které mě vždy posouvají o krůček dál. Rozhodl jsem se, že je už na čase se pořádně začít věnovat jednomu projektu, který by mi konečně začal vydělávat nějakou částku každý měsíc.
MFA weby už nejsou co bývaly, a asi by mě to už ani nebavilo. Zkusím si něco pro mě úplně nového.
Rozhodl jsem se, že se začnu věnovat mému úplně prvnímu affiliate webu. Ano, svému prvnímu, takže nečekám žádné zázraky. Spíše si od toho slibuji, že se zase v něčem zlepším, vyzkouším něco nového, a i kdyby z toho nic nebylo, budu mít další cennou zkušenost.
 
Sice je affiliate v poslední době v ČR hodně rozšířený, ale podle mě nás velký boom teprve čeká. Není se čemu divit, je to propagace prodeje výhodná jak pro majitele affil webu, tak pro provozovatele eshopu.
Není tedy na co čekat, je lepší se chopit kvalitních programů mezi prvními, a nenechat si ujet vlak.
 

Čím začít

klíčové slovo hodinky na Skliku
klíčové slovo hodinky na Skliku
Každý, kdo by se chtěl do tohoto oboru také pustit, musí začít u toho stejného. Rozhodnutím, jaký druh zboží bude propagovat. Je to první otázka, která je ale tou nejdůležitější. Např. vzhled webu, nebo partnera můžete v budoucnu klidně změnit, těžko ale svůj web přeorientujete např. z propagace webhostingů na hodinky.
Vhodné by bylo, abyste danému oboru alespoň trochu rozuměli, bavil vás, a nebo abyste si o něm na internetu mohli zjistit dostatek informací.
 
Zjistěte si, jaká je v daném oboru konkurence. Postačí vám vyhledávání na Seznamu, aby jste zjistili, jestli vůbec máte šanci svůj web prosadit. Třeba na propagaci půjček to dnes budete mít mnohem těžší, než s webem zaměřeným na potápěčské vybavení.
 
Pro prozkoumání konkurence výborně poslouží online nástroje od největších vyhledávačů (Google, Seznam) na návrh klíčových slov.
Např. na Skliku jednoduše zadáte vaše klíčové slovo, a zobrazí se vám podobná KW, která lidé vyhledávají, jaká je v tuto frázi konkurence, a kolik stojí průměrný klik v PPC kampani (čím nižší cena, tím lépe pro vás při následné propagaci). Nástroj od Google dělá v podstatě totéž, najdete ho po přihlášení do G. AdWords v menu Nástroje a analýza.
(více se těmto nástrojům budu věnovat v díle o propagaci affil webu)
 

Nevybírejte příliš obecná slova. Buďte konkrétnější

Výsledky hledání při použití longtail
Výsledky hledání při použití longtail
Čeho si jistě při vyhledávání klíčových slov všimnete je, že čím obecnější výraz zadáte, tím větší konkurenci budete mít. Je rozdíl jestli chcete dostat svoji stránku ve vyhledávání na první pozice na slovo „hodinky“ a nebo „zlaté pánské hodinky Casio“. Tomuto delšímu výrazu se říká longtail, a právě přes něj se na váš web dostane nejvíce lidí. Myslete na to již na začátku.
 
S tím je spojen tip, aby jste při výběru vašeho produktu byli konkrétnější. Rozhodli jste se propagovat eshop s vybavením pro zimní sporty? Zkuste se raději zaměřit jenom na jeho část. Zaměřte svůj web třeba jenom na propagaci spodního funkčního prádla. Jednak se dostanete ve výsledcích vyhledávání snadněji nahoru (menší konkurence), a také později ušetříte při propagování vašeho webu v PPC (na vaše reklamy nebudou klikat lidé, kteří hledají boty na snowboard, ale pouze lidé, kteří skutečně hledají funkční prádlo).
Zaměření se na konkrétnější výraz je myslím více než patrné z obrázku vlevo.
 

Vhodně si vyberte svého partnera

Jak jsem psal v úvodu, affiliate je u nás již celkem rozšířen, a tak by neměl být problém ve vašem oboru najít eshop pro propagaci. Pokud jich najdete více, pročtěte si pozorně smluvní podmínky každého z nich. Zajímejte se o to, jakou provizi vám vyplatí, a jaké jsou podmínky pro vyplacení.
Každý si snadno spočítá, že pokud budete propagovat výrobek v hodnotě 100Kč, ze kterého dostanete provizi 1%, a výplatní minimum bude od 500Kč, moc se to nevyplatí.
Dejte i na zkušenosti ostatních. Má váš kamarád s eshopem dobrou zkušenost? Má obchod na webu „známku“ ověřeno zákazníky od Heureky? Pokud ano, a jeho podmínky se vám zdají dobré, pak by to mohl být i dobrý partner pro propagaci.
 

Závěrem

Tento úvodní díl byl opravdu spíše teoretický, ale rozhodně důležitý. Věnujte vyhledávání vhodného oboru, zaměření i partnera dostatek času. Nic neuspěchejte. Jak jsem zmínil, rozhodnutí, která uděláte na začátku se později jen těžko mění.
 
V následujícím díle bych se rád zaměřil na vytvoření samotného webu.
Budu rád, pokud bude o tento seriál zájem, a např. se zde objeví i doplňující či opravující informace od někoho, kdo má s affiliate už zkušenosti.

Můj první affiliate web – čím začít?

11 komentářů: „Můj první affiliate web – čím začít?

 1. Kamil Staš napsal:

  Super článek, sice není nijak do hloubky, ale pro začínajicí lidi určitě přínosné. Chci se zeptat na Skliku Hladnost je údaj průměrný počet dotazů za den, měsíc rok? Dle mého je to den, jen to nejde nikde vyčíst.

  1. Ahoj. Děkuji ti za tvůj komentář. Ta hledanost co je v grafu je průměr na Seznamu za měsíc. (v grafu s názvem roční trend je 12 sloupečků).
   Konkrétně tady https://www.sklik.cz/navrh-klicovych-slov si zadej KW ‚hodinky‘ a po najetí na jednotlivý sloupeček se ti ukáže údaj např. Srpen – 56 680)…

   Příští díl už bude více technicky zaměřený, né tak teoretický. Konkrétně se budu snažit psát o tvoření webu.

   Budu rád za další dotazy/komentáře.

 2. Pekny clanek….dodam jen ze je potreba zkouset,zkouset,testovat,prohledavat internet a prave i odhadovat pohnutky lidi….mfa zdaleka nejsou co byvaly, tam to chce najit poradnou diru v poptavce lidi….posledni rada je – nepropadejte zoufalstvi jako spousta lidi, ktera nahodi WP, prida duplikovany text, nahodi reklamu bez uprav a filtru a rano vstane a bude cekat na konte miliony:))) jinak si myslim ze praci,pili a zkusenostmi se da jiste uspet

  1. Díky za pochvalu. Jenom jsem se kvůli času teď s webem docela zasekl, takže pokračování mého mini-seriálu stojí.
   Každopádně i když jsem s mým affil webem poslední dobou moc nepohnul, určitě to vzdávat nebudu a udělám vše pro to, abych jej pořádně rozjel. Plán samozřejmě mám, a rychlé a snadné výdělky nečekám 😉

 3. […] Je to už hodně dlouho, co jsem publikoval první díl seriálu o tvorbě vydělečného affiliate webu. Je to tím, že jsem teď hodně žil a pracoval v offline světě. Každopádně za chybějící pokračování jsem se cítil pořád provinile. Konečně jsem se tedy donutil zasednout a psát. V tomto díle se tedy dozvíte něco o tom, jak jsem si připravoval vzhled webu, hrál si s detaily, a začal jej plnit obsahem. – První díl seriálu najdete zde – […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*