8 kroků, díky kterým se mi daří šetřit

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

V mém životě jsem za poslední rok zažil celkem dost změn, a musím uznat, že většina z nich mě posunula hodně dopředu. Díky následujícím 8 krokům se mi také začalo lépe dařit i finančně. Přitom je to tak jednoduché. Celý článek by se dal shrnout do poučení „Chceš ušetřit? Tak zbytečně neutrácej!“.
Podívejte se, jak se to podařilo mně v konkrétních číslech.
 

Začal jsem jezdit autobusem

Jelikož nyní pracuji v Praze, ale na svoji rodnou vesnici jsem samozřejmě nezanevřel, tak musím dost cestovat. Jezdím tam každých 14 dní. Dříve jsem hodně jezdil autem. Cesta autem tam a zpět (200 + 200 km) mě vyšla na 1000 Kč za benzín, takže 2000 Kč měsíčně. Nyní jezdím převážně autobusem, a jedna cesta domů a zpět mě vyjde na 400 Kč. To je dalších 1600 Kč ušetřených každý měsíc, 19 200 ročně.
Další možností zde by bylo třeba využívat služeb serveru Jízdomat.
 

Do kina jen vyjímečně

Dříve jsem chodil do kina zhruba jednou měsíčně, někdy i 2x. Nyní jsem si to odpustil a nechodím skoro vůbec. Chystám se v prosinci na premiéru Hobbita, a to bude asi po půl roce. Řekněme tedy, že místo chození 12x ročně jdu do kina pouze dvakrát. Při ceně vstupenky 179 Kč (Cinemacity) je to roční úspora 1790 Kč.
 Prasátko na úspory

Přestal jsem kouřit

Ano, dokázal jsem to. Od 8. května jsem si nezapálil ani jednu cigaretu. Před tímto dnem jsem kouřil asi 15 cigaret denně, což je při ceně 75 Kč / krabičku úspora asi 1700,- měsíčně. Za rok krásných 20 400 Kč.
 

Konec velkých párty

Dříve jsem zhruba jednou měsíčně vymetal diskotéky a nějaké párty. Když se zadařilo, nebyl problém utratit 1000/večer, což je roční úspora 12 000 Kč.
(obyčejné chození do hospody a posezení s kamarády u piva do toho nepočítám – stále jsem ještě člověkem :))
 

Vařím si sám

Místo chození do restaurace v práci se snažím nosit si co nejčastěji své jídlo, uvařené doma. Zde se to velmi těžko počítá, ale většinou jsou náklady na uvaření jídla poloviční. Budu-li vycházet z ceny za jídlo 100 Kč v restauraci, a budu počítat, že jsem se tam stravoval 10x za měsíc, tak ušetřím 500 Kč každý měsíc. Za rok pak 6000 Kč.
 

Nechodím do posilovny

Letos jsem celkově začal zdravěji žít. Kromě toho, že jsem přestal kouřit, a začal si sám lépe a zdravěji vařit, jsem také začal cvičit a posilovat. Nechodím ale do posilovny. Cvičím doma se základními pomůckami (karimatka, jednoruční činky) a nebo úplně bez pomůcek (kliky, shyby, …) a chodím běhat. Nemám zde tedy žádné pravidelné poplatky. Oproti tomu hned u práce máme posilovnu, kde stojí měsíční permanentka 799 Kč. Tím, že cvičím doma tak ušetřím 9588 Kč za rok.
 

Zbavil jsem se poplatků u banky

O tomto jsem již psal jeden článek zde na blogu. Tím, že jsem přešel k nové bance, jsem měsíčně ušetřil na poplatcích průměrně 125 Kč měsíčně. U ZUNO nemám poplatky žádné. Za rok tímto ušetřím 1500 Kč.
 

Refinancování půjčky

Půjčka – možnost, kterou někdo zásadně odmítá, a někdo je pomocí nich naživu. Já jsem si jednu v minulosti vzal na nové auto. Znovu bych to už určitě neudělal. Každopádně už se stalo, a nyní ji musím splácet. Při přechodu mezi bankami jsem využil i možnost refinancování půjčky od ZUNO. Nechci zde zveřejňovat, kolik jsem si půjčil, ale rozdíl, mezi starou půjčkou (ČS) a novou (ZUNO) je 361 Kč měsíčně na poplatcích (a to ještě budu splácet o 1 rok kratší dobu). Za rok tedy ušetřím na úrocích z půjčky 4332 Kč.
 

Závěrečné shrnutí

Jak vidíte, nebylo to ani tak drastické (tedy až na ty začátky, kdy jsem přestával s kouřením) a přitom se tímto dá ušetřit 74 810 Kč každý rok!
Pro mě osobně je to nemalá částka, ale přitom pro ni nemusím dělat téměř nic a ona přijde sama. Když si srovnám toto číslo, a naproti tomu to, jak se někdo denně snaží na klikačkách, aby získal jeden dolar za měsíc, přijde mi to jako zlatá cesta. Známe rčení, že by každý měl začít u sebe se asi dá dobře aplikovat i na finanční stránku.
 
Ještě bych chtěl dodat, že s blížícím se koncem roku najednou nemám 74 tisíc navíc, za které bych teď mohl letět na úžasnou dovolenou, ale toto zlepšení pociťuji spíše postupně během celého roku. Většinu z takto ušetřených peněz jsem stejně utratil za něco jiného.
Cítím se ale finančně více svobodný. Nemusím se teď každý měsíc neustále kontrolovat, abych vůbec vyšel, zkouším více investovat do několika webových projektů, a případný neúspěch beru pouze jako dobrou zkušenost (která je stejně k nezaplacení), a dobře to jde poznat i teď před Vánocemi, kdy prostě nakupuji dárky které chci, a ne jenom ty, na které mám.

K sepsání tohoto příspěvku mě hodně inspiroval anglický článek na zenhabits.net

8 kroků, díky kterým se mi daří šetřit

28 komentářů: „8 kroků, díky kterým se mi daří šetřit

 1. Inspirující článek. Člověk tak vidí, že se dokáže bez některých věcí pohodlně obejít. I když chození do kina bych se vzdával nerad… Filmy mám rád a s přítelkyní vyrážíme do kina celkem často. Pořídil jsem proto jednu z těch slevových karet, kterou nabízí CineStar. Nějakou tu korunu na vstupném tak člověk ušetří a jednou za čas dostane lupen zdarma.

  1. Ahoj. Díky, jsem rád, že se článek setkal s úspěchem. Samozřejmě, každý jsme ochotný oželit něco jiného. Někdo zase neumí vařit, někdo nemá vůli přestat kouřit, a někdo si neodpustí kino. Jak píšeš, vždy je alespoň možnost ohlédnout se po různých slevách, akcích, nebo levnější variantě. Když ale člověk chce, šetřit se dá téměř na všem.

 2. Pekne napreduješ s webom, perfektný článok. Možno v budúcnosti využijem tieto rady, keďže momentálne ako by som do napísal, som proste dieťa 😀 Akurát si môžem povedať že dobré že nefajčím a z úspor som investoval do vlastnej posilky.

  1. PATWIST napsal:

   ešte ma napadlo že by to boli ďalšie ušetrené peniaze na cestovnom (ta cesta do posilky) v prípade že ju nemáš nablízku

  2. Ahoj Patriku. Díky moc, jsem rád, že to tak vidíš. Sám vnímám posun blogu kupředu. A přitom za to podle mě může hlavně to, že jsem se odtrhl od „dětí“ (obrazně řečeno) na czemoney, a začal jsem se pohybovat spíše v komunitě, kde se vše (od rozvoje, přes blogování až po výdělky) myslí opravdu vážně 😉
   Jak jsem psal o koment výše, ten seznam je vždy individuální, a každý by tam určitě dokázal najít nějaký další způsob 🙂

 3. Hodně zajímavé zamyšlení. Pokoušel jsem se vypočítat si něco podobného, ale pro každý měsíc definovat útraty a ty pak minimalizovat. Super na to je appka do telefonu, kde jsem si každou útratu zaznamenal a na konci měsíce tak přesně věděl, kolik mám celkově utraceno, ale také ušetřeno.

  1. Zdravím Honzo, díky za komentář. Pro blogera opravdu není lepší odměna, než komentovaný článek (navíc od cz internetové celebrity ;)).
   Prvně jsem vůbec neměl v plánu napsat tento článek. Líbil se mi ten anglický originál, ale přeci jenom, zdálo se mi to na naše poměry dost nereálné (Babautovi vyšla roční úspora přes 20,000 dolarů). Zkusil jsem si udělat svůj seznam, a zjistil jsem, že i na naše poměry se dá ušetřit hezká částka.
   Můžeš zveřejnit jméno té aplikace? Sice nevím, jestli bych měl pamatováka, abych si zapisoval každou moji útratu, ale za zkoušku by to stálo.

   1. Ahoj Jirko, já určitě nejsem žádná celebrita, na to tady jsou povolanější 🙂 Appka se jmenuje My Wallet+ a můžu ji jedině doporučit. Vím , že je podobných aplikací je hodně a každému sedí něco jiného 🙂 Hodně teď koketuji se školou návyků a toto je jeden z návyků, který už jsem si vžil. Teď je třeba budovat další 🙂

    1. No dobrá, ale přeci jenom, jedno z těch známějších jmen jsi 🙂 Na aplikaci jsem koukal, ale moc se mi nechce za ni platit. Pravděpodobně prvně otestuji na nějaké free. Na školu návyků mrknu, zatím jsem o ní nic neslyšel. Těch škol a akademií je teď po „MI“ tolik, že se v tom ani nedá vyznat 😀

     1. Pokud máš averzi k „MI“, školu návyků vynech. Je to jako přes kopírák, stejný mustr 🙂

     2. Nakonec jsem na Školu návyků napsal zhodnocení, tak můžeš kouknout: http://blog.kvasnickajan.cz/jak-na-me-zapusobila-skola-navyku/ Je tam i vidět jakým způsobem se snažím posunout a co za návyky se snažím si definovat. Ono celá tato tématika je opravdu hodně zajímavá. MI a tématika infoproduktů už je druhá věc. Já osobně je vítám a fandím všem, co na to mají koule, ale někteří je nemusí. Přece jen vytvořit něco tak rozsáhlého i s videi a vším okolo není nic lehkého.

     3. Jan: Tématika to určitě zajímavá je, ale nemám rád tuhle formu. Máš pravdu, že je potřeba vážit si těch, kteří se snaží něco vytvořit a prezentovat to ostatním. To chce vždy velký kus odvahy.

     4. Kalper: Tak to děkuji za informaci, asi to opravdu nebude nic pro mě 🙂
      JK: Tvůj článek jsem si právě přečetl, ale popravdě a bez urážky mě nic nepřesvědčilo, abych se školy návyků někdy také zúčastnil. Ona to bude asi dost specifická záležitost, pro určitou skupinu lidí, kam ty, jakožto freelancer perfektně zapadáš. Freelancer, živnostník, možná nějaký vedoucí pracovník, to jsou asi přesně lidé, kteří tohle mohou využít a možná to i potřebují. Pro mojí osobu se mi to ale zdá zbytečné.

      Jinak k tématice všech „MI“ – všeobecně se také neztotožňuji s touto formou obsahu. Kirš byl alespoň originální, ale to co se děje teď, mi trochu vadí. No, raději se nebudu pouštět do větších kritik 🙂
      Fakt je, že ti lidé mají alespoň moje uznání, za to, že „něco“ vytváří a nebojí se jít se svým produktem na trh.

    2. Já třeba používám aplikaci „Wallet“, která je do 300 záznamů zadarmo, takže dost času na vyzkoušení. Poctivě si útratu sleduji měsíc. Systém je jednoduchý, nastavím si měsíční rozpočet a podle mé útraty mi ukáže usměvavého nebo zamračeného smajlíka.

     Bohužel na malém display nejsou grafy moc čitelné a je jejich málo. Naštěstí umí export dat do csv, takže pak už si lze vyhrát a nějak je lépe zpracovat. Konečně jsem schopen říct, kde utrácím a kde jsem tedy potenciálně schopen ušetřit.

     1. Tak jsem aplikaci Wallet vyzkoušel, a asi to opravdu nebude nic pro mě. Opravdu si nedovedu představit, že si něco koupím, a hned si o tom uvedu záznam do mobilu :/ Když už si dělat takovéto reporty, tak to mám asi opravdu raději „černé na bílém“. Ale i tak díky za tip zdarma, určitě se bude někomu hodit (ještě doplním, že verze bez omezení záznamů stojí 74 Kč)

 4. smrt napsal:

  Jeste bych tu mel par rad: V albertu maji obcas akce na potraviny, co uz budou brzo prosle. V secondhandu muzes nakoupit kvalitni a levne pradlo, nechapu jak tohle muzou lidi vyhodit! Na ulici se vali spousta odpadku, ktere muzes sebrat, odvezt do zberu – vydelas si a jeste uklidis mesto. Taky jsem zjistil, ze nesplachnuty zachod hned smrdet nezacne. Splachuj jednou denne pred spanim a usetrim za vodu. Potraviny lze v zime skladovat za oknem. Odpoj lednicku a usetris za energie. No a samozrejme, nedela-li ti problem chodit doma ve svetru, jiste usetris i za topeni.

  No, jeste mne napadlo, co si treba najit lepe placenou praci?

  1. No, tak teď si nejsem jistý, jestli to myslíš vážně, nebo to byl pokus o vtip. Mě osobně už se tyhle tipy zdají docela drsné, a u některých jde spíš o zdraví, zatímco ty moje vedou třeba i ke zdravějšímu životu 😉
   Každopádně pokud to aplikuješ, tak hodně štěstí.
   Ohledně lépe placené práce – nevím, odkud jsi, ale věř, že ne vždy je to reálné. Ne každý má VŠ, umí anglicky, bydlí v Praze, apod. Já pocházím z Vysočiny, a věř, že spousta lidí tam dělá i za méně než 10k měsíčně, a to pak zkrátka šetřit musí.

   1. smrt napsal:

    Trochu to byla ironie. Mne popudilo, ze prestanes chodit do kin, hospod, posiloven, no proste omezis sve potreby a namlouvas sobe a ostatnim, ze ti to vlastne nevadi.

    1. Ale mě to opravdu nevadí 🙂 Jediné v čem se omezuji je to kino. Ale poslední dobou na to stejně nemám ani čas. V článku jsem psal, že chci jít na premiéru Hobbita, a ani jsem si na to neudělal čas.
     Jinak chození do hospody – snažím se žít zdravěji, takže jsem to omezil sám od sebe, úspory se dostavily sami. Hospodu si neodpírám, ale dříve jsem chodil třeba 3x týdně. Teď už ne.
     A co se posilovny týče, tam jsem neomezil naprosto nic. Do posilovny jsem nechodil. Začal jsem cvičit cca před půl rokem, a od začátku cvičím doma. Přesto to považuji za moji úsporu, když vím, kolik za cvičení utrácejí moji kolegové.

  1. Asi jsi ten článek správně nepochopil. Já se snažil najít možné úspory aplikovatelné na můj život. A to, že jsem tam napsal že šetřím, když nechodím do posilovny…. Je myslím rozdíl mezi „Ušetřím X Kč, protože necvičím“ a „Ušetřím X Kč, protože cvičím doma“.

   Ale jinak, teoreticky máš asi pravdu, možná to tam časem pro tebe přidám 😉
   Vlastně i s tím jídlem ušetřím mnohem více, protože se pravidelně nestravuji v nejluxusnějších restauracích.
   Za dopravu vlastně taky ušetřím mnohonásobně více než jsem napsal, protože ani nelítám vlastním vrtulníkem.
   🙂

 5. smrt napsal:

  no ale ty si psal, ze na to kino stejne nemas cas. Da se pocitat kino, do ktereho nejdes proto, ze nemas cas, za usporu? IMO je to stejna uspora jako s tim vrtulnikem.

  Btw, na kolik si cenis minutu sveho zivota? Vem svuj celkovy mesicni prijem, podel ho 43200 (pocet minut za mesic) – to muze byt spodni odhad. Skutecna cena bude jina – zalezi na tom, co obvykle ve svem volnem case delas. Jestli sedis u televize, tak patrne tvuj cas o moc drazsi nebude. Pak vynasob cas nestraveny v kine (nebo straveny pripravou obeda na dalsi den) vycislenou cenou sveho minutoveho casu a odecti ji od tebou vypocitanych uspor a dostanes skutecnou usporenou castku.

  1. Da se pocitat kino, do ktereho nejdes proto, ze nemas cas, za usporu?

   NEpsal jsem, že považuji za úsporu kino, na které nemám čas… To jsi přečetl kde?
   1) Psal jsem, že do kina teď nechodím každý měsíc, ale třeba 1x za půl roku – to za úsporu považuji
   2) Napsal jsem, že jsem chtěl jít v prosinci na Hobbita, ale bohužel jsem na to neměl čas – tento „individuální“ případ v mých úsporách zahrnut není (naopak lituji, že jsem si ten čas neudělal)
   ———
   Ohledně otázky, na kolik si cením minuty života – to je myslím už úplně mimo mísu. Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel a nerad bych se do této filosofické otázky pouštěl. Jednak proto, že by jsi hned argumentoval tím, že psaním komentáře nebo článku jsem se připravil o X Kč (a tím pádem vůbec nemůžu mluvit o úsporách), tím že spím 6 hodin namísto 5 se připravuji o dalších X Kč,…. apod.
   A hlavně také proto, že na ocenění lidského času se podle mě nedá aplikovat žádný obecný vzorec, který navíc vychází z měsíčního příjmu člověka. Každý čas se dá ocenit jinak. Jinou cenu pro mě má čas, kdy spím. Jinou cenu má čas, který promrhám na internetu, jinou cenu má čas, který věnuji výdělkům, a jinak ceněný je čas, který strávím s rodinou.. Taky si pamatuji jednu minutu v mém životě, za kterou bych dal všechno, kdybych v ní mohl změnit jednu věc.
   Klidně vyjdu z této diskuze jako „poražený“, ale na otázku na kolik si cením minutu svého života ti nedokážu odpovědět 😉 Nebo klidně odpovím, že na nekonečno, a to i přes fakt, že spoustu času člověk (každý) prostě promrhá

 6. smrt napsal:

  Napsal si, ze si „bohuzel nemel cas“ a tedy nesel si na nej z duvodu ze si chtel usporit, ale proto, ze si nemel cas.

  Cenu zivota ber spis jako otazku ekonomickou nez filozofickou. Vemu to jinak, za kolik penez bys byl ochoten jin v nedeli zametat chodniky? Za kolik ti stoji promrhana nedele? Dam ti 2000, jsi ochoten za tuhle castku celou nedeli delat neco, co te nebavi? Pak si vypocitej, kolik kazdy den stravis pripravou jidla k obedu na dalsi den a lehce si zodpovis otazku, stoji mi to za to? Nebo jinak, tchan nechce doma mycku a argumentuje, ze mu myti nadobi nevadi. Tedy, kazdy den stravi mytim nadobi 40minut. To dela 1200 minut za mesic, 14400min za rok. Clovek s prumernym platem by si za usetreny cas na tu mycku za ten rok s rezervou vydelal.

  1. S tím kinem to asi furt nechceš chápat 🙂 Chodil jsem každý měsíc. Teď chodím dejme tomu 2x za rok. To je to, kde ušetřím.
   Z těch 2 návštěv kina ročně jsem chtěl jednu „vyčerpat“ v prosinci, ale časově mi to nevyšlo.
   Teď jsi to napsal správně, nešel jsem na něj z důvodu, že jsem neměl čas, a ne proto, že jsem chtěl ušetřit. Předtím jsi mi pokládal otázku – cituji – „Da se pocitat kino, do ktereho nejdes proto, ze nemas cas, za usporu?“
   Samozřejmě, že nedá, ale to jsem nikde nenapsal, a nechápu, co tě k tomu pořád svádí.

   Otázku ceny jedné minuty mého života opravdu řešit nebudu, to fakt promiň. Někdo ať si klidně počítá, kolik minut ročně myje nádobí. Pro mě je jednodušší si spočítat, kolik ušetřím když přestanu kouřit, omezím kino, apod.

 7. To se vám to šetří, ale co já? Kouřit jsme ani nezačal, místo posilky jezdím na kole, v kině jsem nebyl několik let a do hospody taky nechodím. Co tam bylo dál? Pracuji tam, kde bydlím, do práce chodím pěšky, auto si beru jen na cestu za zákazníky. Banku jsme zkrouhnul už dávno a půjčku nemám.
  No kde má chudák normální člověk ušetřit? :-)) Ještě i v bytě jsem vyměnil před lety okna za plastová a mám poloviční spotřebu tepla 😉

 8. Miroslav napsal:

  Mě to připadá jako dobrý článek a nechápu ty přihlouplé odpovědi. Myslím si že to není o tom kolik ušetří nebo neušetří a za jakou cenu ale že to jde. Díky Mirek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*