Rychlý internet v ČR jen pro vyvolené

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Čas od času si čtu na internetu články o tom, jak internet v Česku opět zrychlil, jak máme jedno z nejrychlejších připojení na světě, nebo jak naši operátoři přecházejí na nové technologie a všem zákazníkům navýší rychlost.
Nadpisy jsou to sice hezky poutavé, ale není to tak úplně pravda. Rychlý internet je v naší zemi stále spíše výhradou větších měst a přilehlých obcí, kde působí „ti lepší“ poskytovatelé. Ti ostatní mají zkrátka smůlu, ale o tom už se tak moc nepíše…

Já sám to mohu potvrdit z vlastních zkušeností. Jednak pocházím z menší vesnice, kde je i dnes jediná možnost omezené připojení přes pevnou linku od O2, a jednak jsem zažil změnu poskytovatele připojení před pár měsíci, když jsem se stěhoval v rámci Prahy. Z luxusního připojení od UPC jsem bohužel musel přesedlat na Telefónicu.
A proč říkám bohužel?

Mám tarif internet Optimal, s rychlostí až 20Mb/s. Akční cena na rok 500Kč měsíčně (po roce zvednutá na 750Kč). To by bylo ještě celkem v pořádku, jenže…

Rychlost internetuRychlost je správně uváděna s důležitým slůvkem . Je to rychlost teoretická a maximální. V reálu jsem připojen rychlostí kolem 2-4Mb/s. Po dotazu na infolince mi bylo řečeno, že mám zkrátka smůlu, protože jsem ve špatné vzdálenosti od jejich ústředny (a to znovu připomínám, že moje adresa je stále Praha-Město) a že s tím nejde nic dělat, a slevu mi poskytnout nemohou.
Platím tedy za nějakou službu, kterou kvůli jejich technickým nedostatkům mohu využívat max. na 20%, zatímco jiný zákazník, který platí tu samou částku má připojení několikrát rychlejší.
Je tohle fér?
Určitě není, ale bohužel, jiná možnost v mém domě není, takže mi nezbývá nic jiného, než dotovat „kyslíky“ a být rád, že mám alespoň něco.
A samozřejmě, nejedná se o žádnou vyjímku. Podle mě se to dotýká zhruba poloviny lidí v ČR.

 

A jak jsou na tom ti „vyvolení“?

Jak jsem zmínil výše, dříve jsem využíval služeb internetu od UPC. Podíváte-li se na jejich nabídku např. nyní, vidíte, že se s výše zmíněným nedá vůbec srovnávat. Za 399Kč měsíčně (opět akční cena) máte rychlost 30Mb/s. O pouhou stovku víc už jste na 60Mb/s. A sám mohu potvrdit, že u UPC jsem vždy „dostal“ to, co jsem si zaplatil. Reálná rychlost se tedy vždy velice přibližovala té uváděné.

Např. společnost Netbox, kterou jsem využíval v Brně (v Praze mají pokrytých teprve 7 ulic) má onu rychlost dokonce garantovanou. Tzn., že platíte-li 30Mb/s, tak pod tuto rychlost neklesnete.

 
Je docela zajímavé, jak jsou pro lidi v naší zemi rozdílné podmínky. Všichni musí platit stejně (nebo spíše ještě za horší připojení více peněz), ale rozdíl ve službách je řekl bych obrovský. Ochota něco na tom měnit z řad těch horších poskytovatelů je nulová. Proč by taky, mají zákazníky, kterým nezbývá nic jiného než platit, chtějí-li být připojeni. My ostatní zatím můžeme jenom doufat, že se časem společnosti jako UPC, Netbox, a pár dalších rozrostou i do dalších měst a oblastí.

 
Docela by mě zajímalo, jak jste na tom s připojením vy, čtenáři? Kdo je váš poskytovatel, kolik platíte, jakou máte rychlost, jak jste spokojeni, popř. nějaké další vaše zkušenosti a postřehy.

Reálnou rychlost Vašeho připojení si můžete změřit např. zde.

Rychlý internet v ČR jen pro vyvolené

10 komentářů: „Rychlý internet v ČR jen pro vyvolené

 1. To mi neříkej, že v Praze nemáš možnost volit mezi více ISP. I kdyby sis měl cracknout sousedovu WiFi tak tam něco být musí. Jinak já si teď na net stěžovat nemůžu: 100/60Mbps ~ 100Kč (kolej) a doma 8/4Mbps ~ 400Kč

  1. Ahoj Lukáši.
   Samotnému se mi to zdálo ze začátku neuvěřitelné, ale bohužel fakt nemám možnost volby.
   Sousedova Wifi „neexistuje“, resp. má to stejné, co já. Bydliště Praha Kyje, a jediná možnost v celé naší ulici je internet od O2.
   Koleje – tam je to známý, v podstatě nejlepší net, jaký může v ČR být. A to co máš doma (8/4) taky už není nějaký zázrak… Od koho to máš? A hlavně, kolik z těch 8 Mbit reálně dostaneš?

  1. Ahoj. Ke zrychlení možná doopravdy došlo, netvrdím že ne, ale to se bohužel opět netýká všech zákazníků. Resp. ti, kteří jsou v určité vzdálenosti od ústředny mají opět smůlu. Myslím, že je to poloviční práce, když se na jednu stranu snaží svoje technologie zlepšit – zrychlit, ale na druhou stranu stále nemají ošetřeno to, že zlepšení nastane jenom u části zákazníků, přesto, že všichni platí stejně.
   Rychlost připojení od O2 - listopad 2012

 2. Internet napsal:

  Jo to je pravda, že narazit na kvalitního poskytovale je o štěstí a hlavně o tom kde zrovna přebýváš.
  V naší zapadlé vesnici měl monopol O2, a jeho ceny a rychlosti netu byly neúprosné.
  A tak se dali internetoví nadšenci s širého okolí dohromady a založili internetové občanské sdružení.
  Abych to zkrátil teď má 98% uživatelů WiFi 5GHz net 24-32 Mb/s (dle vytížení) za 390,- měsíčně.
  Což naprosto zlikvidovalo konkurenci jak ve formě O2 tak UPC.

  1. Tak to je super. To rád slyším, a gratuluji k tomu! 🙂
   Ve vesnici, odkud pocházím, měl také O2 monopol, nic jiného tam nebylo. Pak se podobného záměru, jako je Vaše sdružení chytil jeden soukromník, a vše vybudoval sám. Nyní je to jeden z nejúspěšnějších podnikatelů kraje. Našel a zalepil opravdovou mezeru na trhu.
   Máme tedy 12/12 Mbps za 363 Kč, ale i tak se to s O2 nedá absolutně srovnávat.

 3. Marek napsal:

  My máme bohužel u nás nejrychlejší net od AmigoNET za 349 KČ 12/3 – v noci lítá až k 50/25, ale rychlost 30/6 nám nemohou zaručit, tak nám jí nedovolí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*