Nebuďte na Facebooku za hlupáky

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Poslední dobou mě začínají čím dál tím víc rozčilovat pozvánky do pochybných skupin, rozesílaný spam, a v nejhorším případě chytré aplikace, které se „jaksi sami“ šíří po Facebooku. Ony se vlastně ani tak nešíří sami, ale šíří je samotní uživatelé Facebooku, resp. jejich hloupější část.
Jistě jste se sami (tedy pokud Facebook používáte) setkali se stránkami či skupinami, které měli velice poutavý název, ale pro zobrazení obsahu jste museli splnit jednoduchou podmínku, tedy např. „pro zobrazení musíte pozvat všechny svoje přátele“, nebo „aby se Vám zobrazilo video, musíte kliknout na sdílet“.

Názvy těchto podvodných skupin pak mívají za cíl nalákat na sebe co nejvíce lidí. Může to být např. „Leoš Mareš dostal nakládačku v přímém přenosu“ nebo „Lucie Borhyová se svlékla – fotky zde“ atd. Možná byste tomu nevěřili, ale do takovýchto skupin se přidá během pár dní třeba čtvrt miliónu českých uživatelů (!).
Skupiny jsem nazval podvodnými z toho důvodu, že jejich cílem není ukázat Vám onu senzaci, ale právě nalákat co nejvíce lidí (proto musíte sdílet na svojí zdi, nebo rovnou rozeslat pozvánky všem svým přátelům). Účel jejich vytvoření je prostý – mít co nejvíce lidí, a poté buďto celé skupiny prodat, nebo je „pronajímat“ za účelem zveřejnění reklamy. Pokud jste v nějaké takové skupině, určitě jste se nejednou divili, proč skupina s názvem Chuck Norris – nejlepší vtipy posílá na Vaši zeď reklamu na eshop s parfémy… To byl samozřejmě jenom příklad, ale přesně takhle to funguje. Mě pokud se na zdi objeví nějaká reklama, která se skupinou naprosto nesouvisí, ihned ji opouštím a ještě ji nahlásím administrátorům.
Tvůrci těchto skupin dělají z nic netušících uživatelů Facebooku jenom prodejné zboží, se kterým potom dále kšeftují, a vlastně Vás prodávají jako kus něčeho. Čím více kusů nalákají, tím víc jim vyděláte.

Prosím Vás tedy, nepřidávejte se do těchto skupin, neklikejte na sdílet pro přehrání videa, neposílejte pozvánky všem svým přátelům. Nejenom, že z toho stejně nic nebudete mít a stanete se pouze součástí něčího obchodu, ale také těmito pozvánky otravujete svoje přátele, kteří vědí o co jde.

Další krásné názvy těchto podvodných skupin mohou být třeba Změň si barvu pozadí facebooku, Návod jak vrátit starý chat ZDE, Aktivuj si starý Facebook, Za každého člena pošleme 10KČ na pomoc do Afriky, apod.

Mohu-li Vás o něco požádat, vezměte si tento článek k srdci, a neklikejte hloupě na každý odkaz, který vidíte, nesdílejte každou věc, kterou Vám někdo anonymní nakáže, neposílejte pozvánky všem svým přátelům do skupin, které je vůbec nezajímají… Děkuji.

Podvod na Facebooku (1)

Podvod na Facebooku (2)

Nebuďte na Facebooku za hlupáky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*