Mám za sebou školení Google Analytics. Jaké bylo?

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Během toho, co postupně rozjíždím své podnikání, jsem se naučil jednu důležitou věc. Nešetřit na svém vzdělávání. Po nedávném individuálním školení Affiliate pro pokročilé od Tomáše jsem se tentokrát rozhodl pro školení Google Analytics. O tom, proč zrovna Google Analytics, koho jsem si vybral a proč a jestli mi školení k něčemu bylo nebo ne, bude tento článek.

analytics1
 

Proč jsem si vybral školení Google Analytics?

Dlouho jsem se rozmýšlel mezi školením PPC reklamy a Analytics. Přesněji řečeno jsem byl skoro pevně rozhodnutý pro PPC.
A to proto, že jsem propagoval na Skliku jeden eshop. Tedy spíše testoval různé reklamy, abych si ozkoušel, ze kterého marketingového kanálu získám nejvíc. Kampaň byla ve finále prodělečná a já si s tím chtěl umět poradit sám.

Nakonec jsem ale zvážil všechna pro a proti a rozhodl jsem se pro školení GA.

Hlavní důvod byl ten, že jsem se v rozhraní tohoto nástroje nepohyboval s úplnou jistotou.
Víceméně jsem se dokázal podívat odkud mi návštěvníci přišli, kolik jich bylo a kolik času u mě stráví nebo kolik stránek si prohlédnou. Pak jsem se někdy dokázal proklikat k tomu, na jaká klíčová slova z vyhledávání ke mně přišli a tím moje znalost GA končila.

Také mi přišlo zbytečné neefektivní naučit se přivádět na web návštěvníky pomocí PPC, když o nich pak nic nevím. Co u mě dělá skupina lidí z Skliku, nakupují, odcházejí hned po první stránce, a vyplácí se mi vůbec PPC z finančního hlediska? Bez těchto znalostí pro mě zatím nemělo školení PPC cenu.
 

Koho a jak jsem si pro školení vybral?

Bylo mi celkem jedno, kdo mě do Analytics zasvětí. Hlavně, ať z toho něco mám. Hledal jsem na naucmese.cz a podobných webech, procházel jsem nabídky nejznámějších českých agentur, gúúglil jsem.
Prioritou pro mě bylo školení v Praze, ideálně co nejdřív a příjemný bonus pak certifikát o absolvování školení.
Nakonec jsem pár takových našel.

Byla mi sypmatická agentura RobertNemec.com, ale ti nepořádají na Analytics klasická skupinová školení. Tak možná je využiji právě na školení PPC.

Ve hře mi tak zbylo školení od Akademie Medio a od H1.cz.

Zde už pro mě bylo rozhodování hodně snadné, vyhrála Akademie Medio.
Proti hájedničce bylo hned několik faktorů. Jednak mají školení rozdělené na začátečníky a pokročilé. Tím pádem i dvojnásobnou cenu, která se na rozhodování hodně podepsala.

Dále mají každou z těchto úrovní rozdělenou na dva úseky, které jsou vždy týden po sobě.
Celkem bych tedy se školením od H1.cz zaplácl 4 dny (2x začátečníci, 2x pokročilí) a celý tento „proces“ by trval 4 týdny. Školení od Medio bylo v rámci jednoho celého dne (9-18 hod.), což mně osobně vyhovovalo mnohem víc.

Další věc, která hrála pro Medio je, že se osobně znám se školitelem GA z H1.cz a raději jsem si tak zvolil někoho pro mě úplně cizího, abych se mohl více soustředit na samotný obsah školení a nebylo mi blbé se občas i zeptat 🙂

Rozhodnuto, chci školení od Medio Akademie.

analytics2

Při zarezervování mého termínu školení jsem zaváhal doslova o půl dne a poslední volné místo na školení mi vyfoukl někdo jiný. Naštěstí jsem se jim ozval a díky jejich ochotě se podařilo pro mě uvolnit jedno místo.

 

A co samotné školení?

Školení se konalo ve školícím středisku EDU 2000, které sídlí pod Nuselským mostem. Jelikož včera byl nejteplejší den tohoto roku a v Praze bylo 39°C, ukrýt se na celý den do klimatizované místnosti se zataženými okny bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat 🙂

Učebna byla pro 12 lidí, k dispozici byly počítače nebo přístup pro Wifi. K dispozici samozřejmě káva, čaj, voda nebo nějaká ta sušenka. Čili klasika, vše co člověk na školení potřebuje.

Oběd byl v ceně školení, v restauraci Marná snaha. Žádná nóbl restaurace to určitě nebyla a na pracovní schůzku bych šel 100% jinam, ale pro potřeby školení to stačilo.

analytics3

Přednášejícím byl Honza Tichý, o kterém jsem do té doby nikdy neslyšel, ale to asi o 99% analyticích 🙂
Každopádně po školení ho opravdu považuji za špičku u nás. Navíc Honza určitě nepatří k těm nudnějším přednášejícím, u kterých byste po 2 hodinách usínali. I když jsem se bál, že celodenní povídání o číslech mě nebude bavit, bylo to přesně naopak.

Na začátku školení jsme se všichni vzájemně představili a řekli své zkušenosti s Analytics. Docela se mi ulevilo, když jsem zjistil že zhruba polovina zúčastněných se přihlásila spíše k začátečníkům, stejně jako já.

Pak začal samotný obsah školení, který mi dal přesně to, co jsem očekával. O tom se nemá cenu zde rozepisovat.
Každopádně se mi hodně líbilo, že Honza pružně reagoval na naše dotazy, nedělalo mu problém dotknout se i témat jako právě PPC nebo UX. Vše, o čem mluvil nám hned ukazoval na skutečném účtu jednoho známého českého eshopu. Já si to zároveň vyhledával a porovnával v mém účtu.
Všechna čísla mi tak najednou začala dávat smysl. Kde se jak projevila jednotlivá kampaň, jak postupují návštěvníci na webu a kde se ztrácejí a odcházejí. Konečně jsem se také zbavil spamu v mém GA účtu díky filtrům, ve kterých mám teď také mnohem více jasno.

Pro příklad, objevili jsme v Analytics reklamní kampaň, která byla ztrátová a přinášela nekvalitní traffic. Rozklíčovali jsme postup těchto návštěvníků a zjistili, odkud jich většina odchází. Když jsme si pak tuto stránku ukázali, hned bylo jasné, co je na ní špatně. Žádné CTA prvky, žádná výzva k pokračování do kategorie zboží, žádné podstrčení produktů, kterých se stránka přímo týkala.
A přesně takovéto step-by-step rozuzlení návštěvnosti a vlivu na zisk jsem od školení očekával.

 

Celkové hodnocení tohoto školení je tedy určitě výborné. A ne, opravdu to není zaplacený PR článek, to je moje včerejší zkušenost.
Pokud jste na tom stejně jako já na začátku, rozhodně vám doporučuji nějaké takové také navštívit. Jsou to opravdu rozumně uložené peníze, které vám v budoucnu naopak mohou nemalé finance ušetřit. Jděte do toho!

Mám za sebou školení Google Analytics. Jaké bylo?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*