Jízdomat.cz – šetřete na jízdném

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Dlouho jsem se chystal napsat článek o zajímavém projektu Jízdomat, a nyní k tomu mám ideální příležitost. Sám jsem si totiž cestování pomocí tohoto portálu před nedávnem vyzkoušel, a předem musím říct, že je to opravdu geniální myšlenka, která na našem trhu chyběla (respektive podobné služby už tu byly, ale buďto fungovaly jenom jako lokální, např. pro jedno město, nebo se z jiného důvodu neprosadily)
Kdyby náhodou tuto „službu“ někdo neznal, určitě čtěte dál.

Jízdomat je rok fungující projekt, na kterém nabízejí řidiči ze všech koutů naší republiky spolujízdu. Za takovou spolujízdu pak přímo řidiči zaplatíte částku, která je předpokládám vždy nižší, než částka, kterou byste zaplatili za autobus, či vlak. Jinými slovy, přispějete mu na benzín/naftu. Jízdomatu samozřejmě za takovéto zprostředkování nic neplatíte.
Abyste lépe pochopili, jak to funguje, a k čemu je to dobré, uvádím moji zkušenost.

Bydliště mám na okrese Třebíč, ale nyní pracuji v Praze. Vždy, když mám volno, jezdím domů. Jízda autem by se mi samotnému nevyplatila, a navíc v centru Prahy je to komplikované s parkováním (a také drahé). Dosud jsem tedy využíval vždy autobusové spojení (vlaky jsou skoro dvakrát dražší). Autobus k nám stojí řádově 180KČ.
Na Jízdomatu jsem si vyhledal jízdu vloženou Petrem z Třebíče, který měl v plánu jet svým autem do Prahy zrovna v den, kdy se to hodilo i mě. Za svezení chtěl 130KČ a ve svém voze nabízel 3 volná místa. Na tuto jízdu jsem se tedy přihlásil, a chvíli po mně se tam přihlásili další 2 studentky, Květa a Vendula. Všechny místa tedy byly obsazeny. Pomocí telefonu jsme se domluvili, odkud a v kolik budeme vyjíždět.
Prvně jsem z toho měl trochu strach, panovala ve mě nejistota, jestli čekám na správné adrese, jak toho neznámého Petra poznám, co když nakonec nepojede, atd., ale nakonec vše dopadlo na výbornou. Všichni jsme se úspěšně našli a poznali, a mohli jsme vyrazit. V autě jsme se sešli mladí lidé, ve věku od 18-26 let, takže jsme se zhruba za 2,5 hodiny seznámili a všichni jsme si dobře ‚pokecali‘. Taková jízda hned utíká mnohem rychleji, než třeba jízda autobusem. Nakonec jsme se všichni dohodli, kde chceme vysadit, a Petr nám všem vyhověl. Vždyť jemu samotnému se to vyplatilo. Kdyby jel sám, dal by za naftu zhruba 500KČ. Když ssebou svezl další 3 lidi, přispěl svým dílem 110KČ, a my mu doplatili zbytek. Přitom každý z nás tří cestujících ušetřil oproti jízdě autobusem 50KČ.

Hlavní výhody cestování pomocí Jízdomatu jsou tedy více než jasné. Jednak ušetříte náklady na cestování, cestujete pohodlněji a rychleji oproti autobusu, a navíc, kdyby každý z nás jel z Třebíče do Prahy vlastním autem, příroda by nám za to asi moc nepoděkovala. Cestování s Jízdomatem je tedy jednak ekonomičtější, ale také ekologičtější.
A jak jsme také zmínil z mé zkušenosti, během cesty si můžete dobře poklábosit, poznáte nové lidi a třeba najdete nové přátele. Navíc vše záleží na domluvě. Můžete se domluvit odkud budete vyjíždět, kde Vás řidič vysadí, jestli pojede znovu třeba za týden, atd.
Jediná nevýhoda je asi v tom, že předem nevíte, na koho narazíte. Ovšem to se dá částečně ovlivnit. Na Jízdomat se lidé totiž mohou přihlašovat pomocí svého Facebook účtu, uvádějí svá telefonní čísla, takže si před jízdou můžete řidiče „oťukat“.

Na závěr uvedu, že pomocí Jízdomatu už se cestuje nejen po ČR, ale bývá tam vypsáno i spoustu zahraničních jízd, či jízdy na různé festivaly a akce. Například teď tam třeba vidím cestu z Brna do Paříže za pouhých 1000KČ, a to pěkně v pohodlí auta.

Jízdomat.cz – šetřete na jízdném

1 komentář: „Jízdomat.cz – šetřete na jízdném

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*