Jak vytvořit náhled YouTube videa

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Jeden zákazník, pro kterého nyní tvořím web, měl jako jeden z požadavků aby v postranním sloupci stránky byly náhledy videí, které bude postupně vkládat na web (z YouTube). Po kliknutí na tento náhled se otevře příspěvek s videem.
To samozřejmě není nic složitého, ale dlouho jsem bádal nad tím, jak co nejvíce zjednodušit práci s vytvářením náhledů pro videa.
Přeci jenom, z každého videa si dělat PrintScreen obrazovky, otevírat grafický editor, vyřezávat oblast videa – to by asi každého brzy přestalo bavit.
Nakonec jsem objevil velice elegantní řešení tohoto problému.

 
I samotné YouTube si přeci pro svoje stránky automaticky generuje náhledy všech videí, takže stačí znát jenom tu správnou adresu, kde jsou uloženy.

Ta adresa je

 • http://img.youtube.com/vi/*kód Vašeho videa*/0.jpg


Samozřejmě, nejlépe se to vysvětlí na příkladu. Takže vezmeme si třeba následující video. Ze zvýraznění je jasné, kde se nachází ID videa.

 • http://www.youtube.com/watch?v=Sm5YszWEqgQ

 
Teď jednoduše toto ID dosadíme do prvního odkazu, a získáme náhledový obrázek.

 • http://img.youtube.com/vi/Sm5YszWEqgQ/0.jpg

 
Díky tomuto odkazu můžeme z videa získat hned několik obrázků. Namísto 0.jpg na konci dosaďte číslo 1, 2, nebo 3 (koncovka .jpg zůstává)

 • http://img.youtube.com/vi/Sm5YszWEqgQ/1.jpg
 • http://img.youtube.com/vi/Sm5YszWEqgQ/2.jpg
 • http://img.youtube.com/vi/Sm5YszWEqgQ/3.jpg

 
První náhledový obrázek, tedy 0.jpg, je v dobře použitelných rozměrech (480×360). Zbylé tři už jsou bohužel hodně malé náhledy, které používá YouTube v seznamech videí (120×90).

Tohle je tedy přesně to, co jsem hledal, a krásně to usnadní práci při vytváření náhledů.
Stačí si stáhnout velký náhled, a WordPress už si umí změnit velikost obrázku podle potřeby.

Samozřejmě, že tohle najde využití i na spoustě jiných webech. Píšete li např. nějaký článek doplněný videem, proč si neulehčit práci, a nevytvořit takhle náhledový obrázek článku..

Jak vytvořit náhled YouTube videa

22 komentářů: „Jak vytvořit náhled YouTube videa

 1. Toto používám, ale možnost těch dalších náhledů jsem neznal, díky za info!

  Na jednom mém webu jsem 0.jpg stažený pro jistotu k sobě chvíli používal, ale nakonec jsem stejně musel přejít k ručnímu dělání thumbnailů, protože dost videí má často nepoužitelný/neestetický náhled. Pokud si klient ukládá pouze svoje videa, kde má náhled pod kontrolou, tak je to ale použitelná metoda.

  Mě by se třeba do WP líbil nějaký plugin, který sám vygeneruje určitý počet náhodných náhledů z videa a já si vyberu, který se uloží. Už jsem nad tím přemýšlel, ale nezvládám dokonale techniku youtube videa a vidina, že až se to konečně povede, youtube zase změní jejich systém mě ani neláká 😀

  1. Bohužel, takový plugin neznám. Ale je fakt, že u některých videí může jako 0.jpg vzniknout třeba něco nepoužitelného, a pak nezbývá než použít tu metodu PrintScreenu. Záleží taky, jak často se tohle stane, a jak často to člověk musí dělat „manuálně“.
   Jinak např. tento link tu práci ještě o hodně ulehčí – http://youtubethumbnailgenerator.blogspot.cz/
   Ty 1+3 obrázky rovnou vygeneruje sám.

     1. JV napsal:

      Tak určitě jako vlastní řešení to má výhody nezávislosti, např. externí stránky jsou nedostupné atd. Jako plugin nebo funkce při psaní článku by to bylo určitě pohodlnější pro vkládání. Taky mám raději obrázky hostované u sebe, než se spoléhat na youtube. Ale vypadá to, že všechno už tu někdy bylo a někde to je 😀
      Našel jsem tento plugin, který asi většinu toho co jsem zmínul umí http://wordpress.org/extend/plugins/video-thumbnails/

 2. JV napsal:

  Bohužel netestoval, protože můj problém to neřeší – hodně videí v mém případě má nepoužitelný náhled a jestli jsem to správně pochopil, plugin bere náhledy již vygenerované? Líbí se mi na něm ale to, že by měl ukládat náhledy do galerie a není třeba se spolehnout na hotlink z youtube.

  1. Ještě mě napadá ohledně té „nedůvěry“ k linkům z youtube – pro práci, kterou jsem zmiňoval v článku si stejně obrázky musím ukládat na svůj server – dál pracujeme s velikostí.
   Jinak ten plugin jsem ještě nezkoušel, takže o něm nic víc nevím

 3. Začátečník napsal:

  Dobrý den prosím vás.. když si chci změnit náhled videa (jelikož na něm vypadám jak příšera:D )
  1. musím to udělat ještě před zveřejněním?
  2. Jak to udělat?

  předem děkuji za odpověď…

   1. Začátečník napsal:

    A prosím vás jde si tam dát jinou miniaturu než tu co mi nabízejí? Když si ji chci vybrat z počítače..? Jde to Děkuji

  1. Dobrý den.
   Udělat se to dá, ale trochu složitěji.

   Pomocí návodů výše vložíte do mailu náhledový obrázek – ale nikoliv jako přílohu, ale jako vložení fotky (ikonka fotoaparátu).
   Poté si vloženou fotku/obrázek klasicky označíte modře, a na liště rozepsaného mailu vyberete možnost vložit odkaz (na video).
   To se pak otevře po kliknutí na náhledový obrázek

   1. YOUTUBE NAHLAD NA SPUSTENIE napsal:

    Vďaka o tejto možnosti viem, skorej som myslel na povodnú podporu youtube videa, ale ako som zistil, google ju už zrušilo, niekedy to išlo priamo že sa rovno zo zoznamu videii na YT preenieslo na gmail a bolo, Teda to bolo vtedy ked sa rovno v gmail zobrazoval nahlad YTvidea priamo aj s ikonou spustenia videa, ale ako som spominal google tooto prestalo podporovať.
    ďakujem za odpoveď so želaním všetkého dobrého v roku 2014

 4. Tak tato metoda mi ušetřila již hodně, hodně času. Obrovské díky autorovi. Nejčastěji si stahuji z videa 0.jpg. Ještě si říkám pro další projekt si nechat naprogramovat něco, co by tahalo automaticky ty obrázky z Youtube videa…

 5. V případě wordpressu jsem si oblíbil plugin Video Thumbnails, můžu doporučit. Do příspěvku stačí jen klasicky vložit video a wordpress si automaticky po publikování příspěvku vygeneruje náhledový obrázek příspěvku z videa. Velmi intuitivní a pohodlné 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*