Jak vypadaly internetové stránky v minulosti

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Seznam.cz v roce 1996Nedávno jsem narazil zajímavý projekt Wayback Machine, který od roku 1996 automaticky archivuje internetové stránky (jejich screenshoty) z celého světa, a můžete tak díky jemu nahlédnout do internetové minulosti. Chlubí se údajem, že jejich roboti již stihli nadělat přes 150 miliard obrázků, což není zrovna malé číslo.
Bohužel, čím známější a navštěvovanější stránka, tím častěji její archivace probíhá, a tak tam s největší pravděpodobností svůj web nenajdete.
Nicméně i tak je zajímavé se podívat, jak vypadal např. Seznam či Google v době svého vzniku. Schválně, kdo z vás si tyto podoby webů ještě pamatuje? 🙂

Jak na to

Prohlížení internetové historie je velmi jednoduché. Na této stránce před sebou vidíte jednoduchý vyhledávací formulář, kam zadáte adresu stránky s stisknete tlačítko Take Me Back.
Následně se vám již zobrazí časová osa, kde vidíte jednotlivé roky, během nichž probíhala archivace a její četnost. Pod ní vidíte kalendář, kde jsou modrým kolečkem označeny dny, kdy byla daná stránka archivována. Po kliknutí na datum se vám zobrazí náhled stránky z dané doby.
 

Ukázky vybraných stránek z minulosti

Schválně jsem přidal i screenshot vyhledávače Yahoo!, abyste mohli porovnat čistě náhodnou podobnost s českým Seznamem 😉

Jak vypadal Seznam v minulosti
Seznam.cz

Jak vypadalo Yahoo v minulosti
Yahoo!

Jak vypadalo Aukro v minulosti
Aukro

Jak vypadalo Youtube v minulosti
YouTube

Jak vypadal Google v minulosti
Google

Jak vypadaly internetové stránky v minulosti

3 komentáře: „Jak vypadaly internetové stránky v minulosti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*