5 zásad slušného blogera

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej

Gentleman bloguje Máte již svůj blog (či web), nebo se chystáte založit si jej? Potom byste si určitě měli vzít k srdci následujících pět rad a držet se jimi.
Osobně to považuji za samozřejmost, ale bohužel, na vlastní kůži se občas setkávám s někým, kdo tuto „blogovou etiketu“ zkrátka ignoruje, aby si sám přilepšil na úkor ostatních.
Dodržováním těchto pěti základních pravidel máte šanci nasměrovat svůj blog správným směrem. Naopak nedodržováním se vám velmi brzy stane, že návštěvníci budou vaše stránky opouštět znechuceni, pravděpodobně se již vícekrát nevrátí, a nebo přinejmenším pořádně naštvete komunitu ostatních blogerů, která se postupem času kolem vás jaksi sama vytváří a rozšiřuje.

Vykrádání cizích blogů

Toto považuji za absolutně největší drzost. Jistě dobře víte, co mám na mysli. Někdo použije techniku Ctrl+C / Ctrl+V na celý článek, někdo si dá práci s tím, že trochu upraví pár slov, někdo si přebírá „pouze“ části textu. V nejhorším případě se pod článek ještě podepíší, a vydávají ho za svůj. Ten, kdo toto praktikuje, by si měl uvědomit, že původní autor si s tím dal nemalou práci, investoval svůj čas, namáhal mozek (na rozdíl od vykradače). A konec konců, i psaný text na blogu je autorským dílem, je tedy automaticky chráněný autorským právem, a kopírováním se akorát sami vystavujete riziku.

Používání cizích autorských děl
Nikdy nepoužívejte cizí díla způsobem, který by narušoval cizí autorská práva. Kromě toho, že se tím sami dopouštíte porušení zákona a potenciálně i trestného činu, můžete tím ohrozit i celý projekt. V případě pochyb o možnosti využití cizího textu jej raději nevyužívejte a nahraďte jej vlastním dílem.

Zdroj: Wikipedia

Vyžaduje-li si to situace, a zkrátka něco musíte zkopírovat, dotažte se předem původního autora, vložte text do citace, přiložte zdroj (jako já výše), popř. uveďte textem, ze kterého bude jasné, kdo je autorem (+ odkaz). Např.: „jako zmiňuje Pepa Novák na svém blogu….“
 

Podvádění s umístěním odkazů

Tohle je co se týče naštvanosti asi třetinové zlo oproti tomu předchozímu, ale rozhodně se to také nedělá. Bohužel i s tímto jsem se již setkal. Mezi blogery je normální, že si jejich tvůrci navzájem vyměňují zpětné odkazy. Zpravidla (nebo podle domluvy) se vyměňuje spravedlivým poměrem, tj. sidebar (boční sloupec) za sidebar, patička stránky za patičku, nebo sekce Odkazy/Partneři za totéž.
Bohužel, někteří to dělají tak, že s vámi vymění odkaz umístěný do bočního panelu (zobrazující se na každé stránce a podstránce webu). Za měsíc už váš odkaz přesunují do patičky stránky, chvíli počkají, a najednou už se na vás odkazuje pouze z jediné stránky nazvané „Odkazy“, kterou stejně nikdo nenavštěvuje. Ideálně ještě odkaz na vás odstraní úplně. Zajímavá technika, jak získat pár zpětných tématických odkazů, a sám neodkazovat nikam. Fuj!
 

Klamání návštěvníků

Tohle je spíše podraz na návštěvníky a čtenáře, než na ostatní blogery. Tím hůře pro vás, pravděpodobně váš web rychle opustí. Mám na mysli podstrkávání reklamy (Sklik, AdSense), která se tváří jako menu stránek, a návštěvník na ni nevědomky klikne. Ano, znamená to sice zisk pro vás, ale jste-li bloger, pak pracujete na kvalitním webu, nikoliv na nějakém MFA, které má jediný, a právě takovýto účel – oklamat návštěvníka a donutit ho kliknout na reklamu. Tvoříte-li projekt, od kterého očekáváte nějakou budoucnost, tento způsob monetizace vám zaručeně spíše uškodí.

Samozřejmě, nemusí se jednat pouze o menu. Setkal jsem se už i se spoustou odkazů, ve formě obrázku, které vypadaly např. jako Youtube video, a když jste chtěli kliknout na PLAY, akorát se vám otevřelo nové okno plné reklamních nabídek na viagru.
 

(Ne)komunikace s návštěvníky

Další způsob, jak naštvat a odradit vaše čtenáře, je ignorovat jejich komentáře k vašim článkům. Komunikace s návštěvníky bývá ze začátku jediná odměna z blogování. Potencionální odměnou vám je, když vidíte, že články někdo čte, zajímají je, vrací se, chtějí o nich komunikovat. To vše značí, že váš blog je na správné cestě.
Věřte ale, že čtenář bude hodně zklamán, pokud si dá práci se svým komentářem, píše ho třeba 10 minut, vyhledává informace a odkazy na internetu, aby jeho názor měl přínos do diskuze, a nakonec jeho „výkřik“ zůstane bez povšimnutí. Bez vašeho povšimnutí. I kdyby jste měli napsat pouze „Děkuji za komentář, souhlasím s tebou“, je to mnohem lepší, než dělat mrtvého brouka.
Nechcete-li se čtenáři komunikovat, pak možnost komentářů trvale vypněte.
 

Ponechání odkazů v patičce šablony

Moc lidí nad tímto asi nepřemýšlí, ale jelikož jsem už i já sám vytvořil několik HTML či WordPress šablon, vím o čem mluvím. Mám na mysli zpětný odkaz na autora šablony umístěný v patičce stránky.
„Na co bych měl na stránkách odkaz na někoho, kdo neodkazuje na mě?!“
Uvědomte si prosím, že zpětný odkaz ukrytý vespod stránky, je většinou jedinou odměnou, kterou autor free šablony za svoji práci má. Dal si s ní jistě hodně práce, a nakonec vám ji nabídl ZDARMA ke stažení.
Je to to stejné, jako v odstavci o vykrádání cizích blogů. I tato šablona je jeho autorským dílem. O to je horší, že někdo má ještě tu drzost si text vespod přepsat, a sám se považovat za autora.
Pro někoho ještě musím závěrem dodat, že změnou obrázku v hlavičce (Header.jpg) se nestáváte autorem šablony…
 
 
Doufám, že většina z nás těchto 5 pravidel splňuje zcela automaticky, a kdo ne, tak třeba začne. Kdyby se toho drželi všichni, měli by jsme se lépe jak my, ostatní blogeři, tak i čtenáři našich webů.

5 zásad slušného blogera

11 komentářů: „5 zásad slušného blogera

 1. No, chystal jsem se teď napsat jeden článek, ale nebudu rozpoutávat zbytečnou válku, stačí když to dám do komentáře sem 🙂
  Zrovna jsem tady v článku zmiňoval to přesouvání odkazů (Podvádění s umístěním odkazů) a to, že s tím mám také zkušenosti. Měl jsem na mysli blogera Milana Ch., web tvoje-osobnost.eu (dříve na adrese ashgriel.blogspot.com). Měli jsme vyměněné odkazy v sidebar, poté mě přestěhoval do patičky, a nakonec jsem skončil na stránce Partneři. Neřešil jsem to, přesunul jsem jeho odkaz také na samostatnou stránku Odkazy (nahoře v menu).
  Dnes se dívám, odkaz na mě vymazal úplně. Trochu jsem se porozhlédl u něj na webu, a zjišťuji, že tohle opravdu nebude slušný bloger (pravděpodobně nečetl tento článek).
  Když si u něj na webu otevřete stránku ‚Reklamy‘, přečtete si

  Od doby, kdyby byl projekt „Blog o rozvoji osobnosti“ spuštěn ( 25.5.2012 ), zaznamenal mnoho úspěchů.

  Osobně tedy nevím, kolik úspěchů tento blog za 2 dny zaznamenal. Že by vyhrál nějaké ocenění? 🙂
  Nebo možná má na mysli ranky…
  Úplně dole na stránce má ikonku ukazatele PageRank. Bohužel, je to jednoduše vložený obrázek, který ukazuje PR3, zatímco stránka má PR0! (logicky, když je to 2 dny stará doména).
  Nevím, ale pak si říkám, jestli se trochu nevytrácí podstata celého webu, když píše o tom, jak budovat svoji osobnost, a přitom se chová takhle…

  EDIT: Tak teď jsem se dozvěděl minimálně o dalších 3 lidech, kterým udělal totéž.

 2. Fakt vtipné od ashgriel, dať si obrázok PR3 :-D, mal som s ním vymenný odkaz pretože to je človek s CZEmoney, ale ten jeho web sa stal celý MFA s minimálnym obsahom a môj odkaz sa premiestňoval presne tak ako píšes.

  1. Patriku prostě No Comment 😀
   Docela mě to zamrzelo, myslel jsem si, že se nám pomalu rozrůstá komunita blogerů, kde si naopak můžeme všichni navzájem vypomáhat a pozvedat naše blogy, ale bohužel. Já jsem v poslední době měl na takovéhle lidi na CZemoney docela štěstí, už jsem se zařekl, a nechodím tam.

 3. Také bloguju a mám již několik článků jak na našem blogu, tak na jiných blozích. Já opravdu nechápu, tu drzost, co čtu. Vždy jsem ctila zásady a pokud je v mém článku umístěn odkaz, je to vždy po předchozí domluvě a po splnění všech partnerských zásad. Připadá mi to smutné, když někdo takhle podvádí, když jiný to dělá poctivě. Ach jo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*